13 maja na placu przy sali OSP Białobłoty w Orlinie Małej odbyła się „Majówka z tradycją, kulturą i smakiem”. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Fundacja Animacja przygotowała stoisko warsztatowe, w którym można było nauczyć się tworzenia lalek motanek z dawnych lat, a także biżuterii. Wykonana biżuteria okazała się doskonałą ozdobą i dopełnieniem stylizacji szczególnie dziewczynek. Podczas warsztatów prowadzonych przez instruktorów, uczestnicy mogli nie tylko nabyć nowych umiejętności manualnych, czy twórczych, ale także dowiedzieć się, jak dużą rolę odgrywało niegdyś rękodzieło.
Uczestnicy festynu mogli skorzystać również z animacji – wspólnych zabaw z animatorem. Były to zabawy z dawnych lat tj.: strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, strzelanie z procy do celu, rzuty do celu, przeciąganie liny. Dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych cieszyło się stoisko z tworzeniem fryzur z dawnych lat, gdzie wplatano żywe kwiaty we włosy. Najmłodsi mogli skorzystać również z darmowych zamków dmuchanych.
Kulinarną niespodzianką było staropolskie jadło: kapusta zasmażana i pajda chleba ze smażoną cebulą i kiełbasą. Pielęgnowanie tradycji kuchni regionalnej jest niezwykle istotne dla zachowania dziedzictwa kulinarnego polskiej wsi.
Podczas imprezy odbył się także koncert grupy FEST „Staropolska Biesiada Poznańska”. Utwory biesiadne z dawnych lat przypadły do gustu szczególnie osobom starszym obecnym na festynie, dla których koncert okazał się sentymentalną, muzyczną podróżą do czasów swojej młodości. Dla młodszego pokolenia z kolei stanowił doskonałą formę obcowania z tradycją i kulturą minionych lat.
Jednym z punktów imprezy był II Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów „Przystanek Majówka” pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, którego organizatorami byli: Wójt Gminy Gizałki, Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach oraz zespół wokalny Maki i Chabry.
Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów to wydarzenie, którego głównym celem jest przedstawienie twórczości amatorskich zespołów i grup śpiewaczych. Przedsięwzięcie to sprzyja pokazaniu talentu, pasji, a także bogactwa kulturalnego. To doskonała okazja do wspólnego biesiadowania i integracji.
W przeglądzie udział wzięło 7 zespołów i grup śpiewaczych: Zespół wokalny Maki i Chabry, Kapela Znad Prosny, Grupa Stawiszynianki, Zespół „Kalina” z Czermina, Zespół „Błękitne Modraczki” wraz z Wesołą Kapelą z Dobrzycy, Swojski Kwartet ze Stawiszyna i Mike Oudewaal z partnerskiej gminy Apen.
Na zakończenie wszystkie zespoły i grupy śpiewacze otrzymały z rąk Wójta Gminy Gizałki Pana Roberta Łozy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Gizałki Pana Romana Rojewskiego pamiątkowe dyplomy i statuetki. Dodatkowo Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach Pani Judyta Podsadna wręczyła wszystkim upominki.
Podczas imprezy, jej uczestnicy mogli podziwiać także lokalne rękodzieło wykonane techniką makramy oraz szydełkowania. „Majówka z tradycją, kulturą i smakiem” z całą pewnością była wydarzeniem międzypokoleniowym, które przybliżyło społeczności obszaru LGD tradycje kulinarne, rękodzielnicze i biesiadne naszego regionu.
Projekt "Majówka z tradycją, kulturą i smakiem" realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki, w partnerstwie z OSP i KGW Białobłoty, w drodze konkursu 33/2022/G w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w zakresie projektów grantowych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.