Przejście do sekcji:
Festyn na zakończenie lata "U Szymanowskich w parku - dworska sztuka ucztowania"
6 września w szymanowickim parku odbyła się prawdziwa uczta!!! Uczta dla duszy i zmysłów.
To wydarzenie, to połączenie historii, literatury, malarstwa, rękodzieła, sztuki światła i cienia ...
Impreza rozpoczęła się podchodami - Rodzinnym Questem Historyczno - Przyrodniczym, który pozwolił dzieciom, a także ich rodzicom poznać historię Szymanowic. Trasa przebiegała od parku do cmentarza parafialnego.
Kolejnym punktem programu były warsztaty malarskie w plenerze pod okiem instruktorki - artystki, malarki Pani Sylwii Osińskiej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, z których na zakończenie utworzono wystawę wśród prac lokalnych artystów. Odbyły się także warsztaty tworzenia zabawek - klocków drewnianych dla dzieci.
Wydarzenie okazało się doskonałym miejscem do zaprezentowania twórczych talentów mieszkańców gminy Gizałki. Można było podziwiać wystawę:
- rękodzieła szydełkowego Pani Jadwigi Jańczak
- rękodzieła szydełkowego oraz sztuki witrażu Pani Aleksandry Łozy
- malarstwa Pani Sylwii Osińskiej
oraz gościnnie wystawę " Wielkopolska Malowana" Pani Aleksandry Hanaj - Podgórskiej z Powidza.
Odbyła się także krótka inscenizacja "Kordiana" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania, którą w iście aktorski sposób przedstawili Monika i Wiktor Jabłońscy.
Kulminacyjnym punktem programu był przyjazd generała Gliszczyńskiego - dawnego zarządcy majątku Szymanowice bryczką w towarzystwie Pani Agnieszki Słupianek-Winkowskiej - historyczki, regionalistki, która wygłosiła prelekcję na temat historii Szymanowic, prezentując także w prezentacji multimedialnej stare fotografie zebrane od mieszkańców.
Mieszkańcy gminy Gizałki mieli okazję poznać historię ludzi, którzy tworzyli tę miejscowość, nadawali jej kształt - bo historia to ludzkie losy. Fenomenalnie przedstawiona, opowiedziana historia sprawiła, że słuchacze - mieszkańcy chcą poznawać historię innych miejscowości naszej gminy. Historia Szymanowic stała się inspiracją.
Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza wraz z dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach Panią Judytą Podsadną złożyli podziękowania Panu Stanisławowi Mrowińskiemu, mieszkańcowi Szymanowic i jednocześnie pasjonatowi historii gminy Gizałki za udostępnienie materiałów ze swoich zbiorów.
Po dawce historii przyszedł czas na muzyczną ucztę. W wieczornej scenerii parku rozbrzmiewała przecudna muzyka. Dźwięki pianina wypełniały każdy zakamarek szymanowickiego parku, ale nie tylko - wypełniały też dusze słuchaczy. Koncert zatytułowany " Potęga wspomnień" w wykonaniu duetu Chojnacka // Chojnacki pozwolił przenieść się widzom w dawne czasy, przypomnieć sobie - w przypadku osób starszych czasy swojej młodości. Był to koncert pełen emocji i wzruszeń... Wspaniali artyści!!! Dopełnieniem koncertu były efekty świetlne, które tworzyła firma Evently. Połączenie światła i przyrody, wspaniałych monumentalnych drzew, które tworzą historię tego miejsca, sprawiło, że mieszkańcy na długo zapamiętają pobyt w szymanowickim parku.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szymanowicach serwowały regionalną zupę paprykową z kiełbaską i cebulką oraz pyszne ciasta, ciasteczka według przepisu swoich prababć.
Natomiast do picia podawano kompoty oraz napary ziołowe.
Wydarzenie to z pewnością pozwoliło mieszkańcom zasmakować klimatu dworskiego ucztowania w doskonałym połączeniu ze sztuką i przyrodą. Pozwoliło przede wszystkim wzbogacić kulturalnie społeczność lokalną.
To wyjątkowo kameralna uczta, podczas której niewątpliwie wszyscy poczuli sielskość i magię tego miejsca.
Dzięki wszystkim elementom składającym się na to przedsięwzięcie, sprawiliśmy, że w to miejsce powrócił duch historii...
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dworskiej uczty. Była to prawdziwa integracja społeczności lokalnej.
Organizatorami imprezy byli:
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki
- Sołectwo Szymanowice
- OSP Szymanowice
- KGW Szymanowice
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu “Wielkopolska Odnowa Wsi 2020 +” w ramach konkursu ofert “ Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” ogłoszonego przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.