Aktualności 2020

Nowa wiata przystankowa w Nowej Wsi

Przy zatoce autobusowej w miejscowości Nowa Wieś zamontowana została nowa wiata przystankowa, a teren pod wiatą został utwardzony kostką brukową. Z budżetu gminy wydatkowano na ten cel kwotę 7 300 zł. Realizacja tego zadania z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu osób oczekujących na autobus. Liczymy, że nowa wiata długo będzie służyła lokalnej społeczności i nie stanie się celem wandalizmu, który często ma miejsce na tego typu obiektach.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców, którzy są lub byli świadkami niszczenia wiat przystankowych, o niezwłoczne zgłoszenie tego faktu bezpośrednio na Policję lub do Urzędu Gminy Gizałki tel. 62 7411 517 wew. 123.

 • Wiata przystankowa z przezroczystej pleksy, obok wiaty pomarańczowy kosz na śmieci.
  Wiata przystankowa w Nowej Wsi

Gizałki zyskały nowe miejsce rekreacji

Zakończono realizację projektu pn. „Utworzenie terenu rekreacyjnego w miejscowości Gizałki" w ramach X edycji konkursu ,,Pięknieje wielkopolska wieś". Celem zadania było zagospodarowanie przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom. W wyniku zrealizowanego projektu wykonano prace rozbiórkowe starej i zniszczonej poczekalni autobusowej, utworzono nowe ciągi piesze z kostki betonowej, zamontowano nowoczesną wiatę przystankową oraz urządzenia siłowni zewnętrznej. Dodatkowo teren został uzupełniony o ławki i kosze na śmieci oraz krzewy ozdobne.

Udział w realizacji zadania mieli również mieszkańcy sołectwa Gizałki, którzy zgodnie z założeniami projektu wykonali prace polegające na: utwardzeniu terenu kostką betonową, montażu ogrodzenia, ławek i koszy na śmieci, a także wysiewie trawy oraz nasadzeniu drzew i krzewów. Zaangażowanie mieszkańców w wykonanie projektu dało możliwość pozyskania dotacji oraz integracji sołectwa. Za wykonaną pracę Mieszkańcom, którzy brali udział w realizacji zadania, należą się słowa uznania.

Całkowita wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła 71 723,88 zł, z czego 24.588,87 zł stanowiły środki z funduszu sołeckiego. Zadanie zostało również dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 26 935,01 zł.

 • Gizałki zyskały nowe miejsce rekreacji - zdjęcie nr 1
 • Gizałki zyskały nowe miejsce rekreacji - zdjęcie nr 2
 • Gizałki zyskały nowe miejsce rekreacji - zdjęcie nr 3

XX Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Tomicach

11 października 2020 r. obchodziliśmy XX Dzień Papieski. W naszej szkole z okazji XX Dnia Papieskiego odbyły się katechezy poświęcone Świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II i Jego wezwaniu “Totus Tuus”. Na korytarzu szkolnym powstała gazetka okolicznościowa upamiętniająca ten dzień. Uczniowie i rodzice klasy III, która w tym roku przyjęła I Komunię Świętą, przygotowali oprawę liturgii Eucharystycznej z okazji Dnia Papieskiego, która odbyła się 11.10.2020 r. o godz. 12.00,  w kościele parafialnym w Szymanowicach. 

Hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego brzmi “Totus Tuus” – Cały Twój Maryjo. Słowa te są ściśle związane z życiem Papieża Polaka i wyrażają Jego postawę wobec Boga   i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. My też powinniśmy starać się powierzać swoje życie Bogu i Matce Najświętszej. Musimy odpowiedzieć sobie: Czy Matka Boga jest Matką mojej codzienności? Czy umiem tak jak nasz Święty Papież być dzieckiem Boga i Maryi?

SP Tomice

Akcja oddawania krwi KP PSP Pleszew

13 grudnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pleszewie i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, organizuje akcję oddawania krwi.

Miejscem akcji będzie plac przed pleszewską Komendą, gdzie ustawiony zostanie punkt pobrań w tzw. "krwiobusie". Krew można będzie oddać w godzinach 10.00 - 13.00.

Więcej informacji w załączniku.

 • Plakat informacyjny akcji

Grand Prix Południowej Wielkopolski w Gołuchowie

W dniu 21 grudnia 2019 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Gołuchowie odbyło się II Grand Prix Południowej Wielkopolski w tenisie stołowym w kategorii młodzików oraz juniorów. Turniej został zorganizowany przez Okręgowy Związek Tenisa Stołowego przy współudziale i bardzo dobrej organizacji Klubu LKS Gołuchów. Do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba zawodników i zawodniczek, bo w obu kategoriach łącznie do Gołuchowie przyjechało 71 młodych sportowców. W dalszym ciągu nie zawodzą zawodnicy i zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Chrobry" Gizałki. Miano najlepszej zawodniczki w kategorii juniorek wywalczyła Adrianna Kwitowska a jej szkolna i klubowa koleżanka Wiktoria Jankowiak uplasowała się na IV miejscu tego turnieju. Podobnie w czołówce rywalizacji młodziczek nie zawiodły podopieczne Andrzeja Poźniaka. Dominika Cieślak odebrała z rąk organizatorów srebrny medal a Klaudia Słupska sklasyfikowana została na 6 pozycji. Trzecia z reprezentantek „Chrobrego" grająca w tej kategorii Natalia Kubiak ukończyła zawody na 13 miejscu. Na słowa uznania zasłużył również Filip Szczepaniak, który mimo iż od 2 lat nie bierze systematycznego udziału w treningach, to umiejętności jakie nabył wcześniej pozwalają mu walczyć z całą czołówką rankingu młodzików Okręgu Południowa Wielkopolska. Filip po bardzo dobrej grze wywalczył ostatecznie w stawce 24 zawodników 4 lokatę. Igor Kaczmarek startujący również w kategorii młodzików zajął miejsce w przedziale 9-12 a debiutujący w zawodach tenisa stołowego Patryk Kuźnicki i Filip Sopniewski w przedziale 17-24. W kategorii juniorów Kamil Majdecki z bilansem 2 porażek i 2 zwycięstw uplasował się na miejscach 9-12 a Wiktor Borowski sklasyfikowany został na miejscach 17-18.

 • Grand Prix Południowej Wielkopolski w Gołuchowie - zdjęcie nr 1
 • Grand Prix Południowej Wielkopolski w Gołuchowie - zdjęcie nr 2
 • Grand Prix Południowej Wielkopolski w Gołuchowie - zdjęcie nr 3

Konkurs kolęd i pastorałek

Gminne Centrum Kultury zaprasza dzieci i młodzież z terenu Gminy Gizałki do udziału w konkursie wokalnym. Z uwagi na bieżącą sytuację epidemiczną udział w konkursie polegać będzie na dostarczeniu nagrania ze swoim występem. Więcej informacji w załączonym regulaminie.

Konkurs bożonarodzeniowy

Zapraszamy do udziału w organizowanym przez Gminne Centrum Kultury XXVI konkursie na najładniejszą kartkę, stroik i szopkę bożonarodzeniową. Prace konkursowe należy dostarczyć do 10 grudnia 2020 r. Szczegóły w załączonym regulaminie.

Rośnie popularność e-wizyty w ZUS

E-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, cieszą się coraz większą popularnością. Z tej szybkiej i bezpiecznej formy kontaktu skorzystało już ponad 600 osób w Wielkopolsce.

Wizyta online to wideo-rozmowa z ekspertem danej placówki ZUS. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy dostęp do komputera lub smartfona z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze, w godzinach od 9.00 do 14.30.

W celu zarezerwowania wizyty online należy wejść na stronę www.zus.pl. Podczas rezerwacji trzeba podać  swoje  dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, a także kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty.

Dzień przed spotkaniem, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu, osoba rezerwująca zdalną wizytę, otrzyma sms przypominający. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma mail, w którym będzie link do połączenia  z pracownikiem ZUS. Ważne, aby przed rozmową udostępnić obraz z kamery i dźwięk z  mikrofonu.

W celu sprawnego funkcjonowania tej usługi, apelujemy do osób, które z różnych powodów rezygnują z e-wizyty, by nas o tym wcześniej poinformowały, aby w tym czasie ktoś inny mógł z takiej porady skorzystać – zwraca uwagę Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Wizytę online odwołamy przez  link do rezygnacji z e-wizyty, który otrzymany bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji oraz w dniu planowanego e-spotkania.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informację w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Ewa Szymankiewicz
koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji
ZUS Oddział w Ostrowie Wielkopolskim

Program "Wspieraj Seniora"

Gmina Gizałki dołączyła do programu "Wspieraj Seniora". Program trwa do 31 grudnia 2020 roku.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu.

Wsparcie seniorów będzie polegało w szczególności na dostarczeniu zakupów (tzn. artykułów podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych i środków higieny osobistej.

Osoba starsza w wieku 70 lat i więcej, która zdecyduje się pozostać w domu może skorzystać ze wsparcia dzwoniąc na ogólnopolską infolinię w ramach programu Solidarnościowy Korpus Seniorów - nr telefonu: 22 5050-11-11.

Można również dzwonić bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ośrodka – nr telefonu: 62 74-11-472.

Koszty zakupów pokrywa senior.

Senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczenia ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej, podczas pierwszego kontaktu z każdym zgłaszającym.

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże prośbę do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach, następnie pracownik ośrodka skontaktuje się z Seniorem, zweryfikuje zgłoszenie i ustali usługę wsparcia.

Budowa drogi Kolonia Obory-Studzianka

Zakończono inwestycję polegającą na budowie drogi gminnej nr 632026P Kolonia Obory-Studzianka. W ramach zadania została wykonana droga o nawierzchni bitumicznej o długości 662 m i szerokości jezdni 5 m wraz z poboczami o szerokości 0,75 m, zjazdami oraz rowami przydrożnymi.

Głównym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe „MARZYŃSKI" Sp. z o.o. Sp. k. z Jarocina.

Wartość robót wyniosła 495 201,32 zł, z czego 148 950,00 zł zostało dofinansowane ze środków pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 • Zdjęcie nr 1
 • Zdjęcie nr 2
 • Zdjęcie nr 3
 • Zdjęcie nr 4

Narodowe Święto Niepodległości

12.11.2020

Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w gminie Gizałki rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, którą sprawował ksiądz Wikariusz Arkadiusz Pryka. Wprowadzeniem do uroczystej mszy świętej było odśpiewanie Hymnu Państwowego. Kolejnym symbolicznym akcentem mszy świętej było złożenie w darze – Flagi Rzeczpospolitej Polskiej przez mieszkańców gminy Gizałki.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną nie odbyły się tradycyjne akademie, dlatego też tym razem Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza zabrał głos w kościele. Włodarz w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe i jednocześnie zachęcał mieszkańców do wywieszenia flagi oraz oddania w dowolny sposób czci, tym którzy walczyli za wolną Polskę.

Po mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych w osobach: Roberta Łozy Wójta Gminy Gizałki, Piotra Lisa Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Gizałki oraz Andrzeja Kaczmarka i Zbigniewa Bachorskiego Radnych Rady Gminy Gizałki, jak również Piotra Kopczyńskiego Radnego Rady Powiatu w Pleszewie udali się na cmentarz parafialny, gdzie na grobach Powstańców Styczniowych i poległych podczas II Wojny Światowej złożyli wiązanki i znicze.

 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 1
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 2
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 3
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 4
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 6
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 7
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 8
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 9
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 10
 • Narodowe Święto Niepodległości w gminie Gizałki - zdjęcie nr 11

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9  do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać, m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w sytuacji, gdy placówki szkolno-wychowawcze nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania, np. gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom na opiekę nad dziećmi do lat 8, a także na starsze dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności, tzn. na dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, na te, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS. Mogą to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Złożone oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Ewa Szymankiewicz
koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji
ZUS Oddział w Ostrowie Wielkopolskim

VII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach zorganizowało „VII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej”. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną konkurs odbył się w nieco innej formie. Uczestnicy konkursu tym razem musieli dostarczyć do GCK nagranie ze swoim występem.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, a także wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży gminy Gizałki poprzez formy aktywności artystycznej. Konkurs ma ogromny wpływ na podniesienie świadomości narodowej młodych ludzi.

Jury w składzie:

 1. Arkadiusz Sobolewski – Przewodniczący
 2. Renata Tomczak – członek
 3. Judyta Podsadna – członek

ogłosiło następujący werdykt:

I miejsce – Matylda Hiller

II miejsce – Helena Matuszewska

III miejsce – Wiktor Jabłoński

Wyróżnienie – Martyna Mikołajczak

Uwaga!!!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody.

Odbiór nagród od 10.11.2020 r. do 13.11.2020 r. w godzinach 7:30 – 15:30 w Gminnym Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach, ul. Wrzesińska 16.

Informacja: 695-401-460.

Judyta Podsadna

Warcaby w Tomicach

W dniu 17 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach odbył się etap gminny Indywidualnych Mistrzostw w warcabach klasycznych dziewcząt i chłopców szkół podstawowych – Igrzyska Dzieci roczniki 2007 i młodsi oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej roczniki 2005-2006.

W turnieju wzięli udział uczniowie z trzech szkół , z terenu gminy: ze Szkoły Podstawowej w Białobłotach 4 uczniów, ze Szkoły Podstawowej w Gizałkach – 19 uczniów oraz ze Szkoły Podstawowej w Tomicach – 15 uczniów.

Po rozegraniu szeregu meczy wyłonieni zostali finaliści, którzy będą reprezentować naszą gminę w rozgrywkach powiatowych. Wyniki przedstawiają się następująco:

Igrzyska Dzieci roczniki 2007 i młodsi
Kategoria dziewcząt:
I miejsce – Dominika Cieślak – SP Gizałki
II miejsce – Klaudia Słupska – SP Gizałki

Kategoria chłopców:
I miejsce – Dawid Rybarczyk – SP Gizałki
II miejsce – Jan Stachowiak – SP Gizałki

Igrzyska Młodzieży Szkolnej roczniki 2005-2006.
Kategoria dziewcząt:
I miejsce – Wiktoria Brzezińska – SP Tomice
II miejsce – Marta Kominek – SP Gizałki

Kategoria chłopców:
I miejsce – Wiktor Glapa – SP Gizałki
II miejsce – Norbert Majchrzak – SP Gizałki

Na szczególne wyróżnienie zasługują najmłodsi uczestnicy turnieju: uczennice kl. 4 Lena Jankowiak z SP Gizałki i Lena Grochowska z SP Tomice oraz uczniowie  kl. 2  Mikołaj Jańczak i Adam Dziedzic ze SP w Tomicach, którzy dorównywali umiejętnościami i wolą walki swoim starszym kolegom i koleżankom. 

Arleta Kaźmierska

Ślubowanie pierwszoklasistów

21 października 2020 r. odbyła się w szkole w Gizałkach uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gizałkach. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, miała ona nieco skromniejszą oprawę. Odbyła się bez udziału gości i rodziców.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Malinowska, która powitała wszystkich pierwszaków. Dzieci zaprezentowały swój program słowno- muzyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni pani Wiesławy Jędrzejczak. Następnie złożyły ślubowanie i zostały symbolicznie pasowane na uczniów przez panią Dyrektor. Tym samym dołączyły do społeczności naszej szkoły. Na pamiątkę tego ważnego dnia, każde dziecko otrzymało dyplom i swój pierwszy dokument – legitymację szkolną oraz upominki od Rady Rodziców.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

#zdalnaszkoła+ w gminie Gizałki

29 nowych laptopów przekazał wójt Robert Łoza szkołom podstawowym w Gizałkach, Tomicach i Białobłotach. To już druga partia sprzętu komputerowego przekazana jednostkom oświatowym z terenu gminy umożliwiającego realizację zdalnych lekcji uczniom wykluczonym cyfrowo.

Zakup sprzętu został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1.1:  „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” - projekt grantowy zdalna Szkoła+  w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Na sfinansowanie komputerów w aktualnej edycji programu Gmina Gizałki pozyskała dofinansowanie w kwocie 74.656,30 zł. Wysokość grantu została określona na podstawie podziału gmin na poszczególne kategorie, a głównym kryterium przydziału jednostek samorządu terytorialnego do poszczególnych kategorii była liczba rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia.

W sumie w dwóch edycjach programu gmina pozyskała środki finansowe w wysokości 134.619,30 zł.

 • Przekazanie laptopów dyrektorom szkół w ramach realizacji programu "Zdalna szkoła +" - zdjęcie nr 1
 • Przekazanie laptopów dyrektorom szkół w ramach realizacji programu "Zdalna szkoła +" - zdjęcie nr 2
 • Przekazanie laptopów dyrektorom szkół w ramach realizacji programu "Zdalna szkoła +" - zdjęcie nr 3
 • Przekazanie laptopów dyrektorom szkół w ramach realizacji programu "Zdalna szkoła +" - zdjęcie nr 4

#zdalnaszkoła+

Kolejne komputery trafią do placówek oświatowych w gminie Gizałki. Tym razem laptopy wraz z oprogramowaniem będą służyły głównie uczniom z rodzin wielodzietnych (3+) dla potrzeb ewentualnej zdalnej nauki w najbliższym roku szkolnym. Na zakup sprzętu Gmina Gizałki pozyskała dofinansowanie w kwocie 74.656,30 zł z programu "Zdalna szkoła +" . To już kolejne pieniądze unijne z programu Polska Cyfrowa na wyrównywanie szans w dostępie do zdalnej edukacji. W ramach dwóch edycji programu gmina Gizałki pozyskała środki finansowe w wysokości 134.619,30 zł.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1. 1:  „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” - projekt grantowy zdalna Szkoła+  w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 • Logotypy funduszy europejskich

Sala sportowa w Gizałkach

 • Logotypy funduszy europejskich

Oddano do użytkowania salę sportową w Gizałkach. Obecnie jest to najnowocześniejszy obiekt sportowo-dydaktyczny na terenie Gminy Gizałki. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1 853,01 m2. Na całość obiektu składają się:

 • sala sportowa o wymiarach boiska 19,0x36,0 m wraz z widownią na 132 osoby,
 • 4 zespoły szatniowe z zapleczem sanitarnym dla 24 osób każdy, w tym dwa zespoły dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,
 • szatnia dla gości,
 • główna sala dydaktyczna na 164 osoby,
 • sala dydaktyczna,
 • 2 sale lekcyjne,
 • sala fitness,
 • sala do rehabilitacji,
 • zaplecze gastronomiczne wraz z wydzieloną stołówką,
 • pomieszczenie dla sędziów,
 • pomieszczenie realizatora/komentatora,
 • magazyn sprzętu sportowego,
 • punkt informacyjny,
 • zespół toalet dla obsługi całego obiektu.

Sala sportowa wraz z infrastrukturą dydaktyczną została wykonana w ramach projektu pn. „Budowa sali sportowej wraz z budową i przebudową infrastruktury dydaktycznej w Zespole Szkół w Gizałkach”. Projekt został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, działanie 9.3 Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej, podziałanie 9.3.3 Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej.

Projekt ma kluczowe znaczenie dla Gminy Gizałki z uwagi na fakt, że jego realizacja znacząco wpłynęła na poprawę standardu infrastruktury edukacyjno-sportowej oraz wzrost jakości życia mieszkańców z obszaru gminy.

W ramach projektu osiągnięte zostały następujące cele:

 • zwiększenie stopnia upowszechnienia edukacji w Gminie Gizałki (zmniejszenie nierówności w dostępie do infrastruktury edukacyjno-sportowej),
 • wyrównanie szans edukacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
 • wsparcie form wychowania szkolnego poprzez dostosowanie warunków lokalnych do świadczenia usług edukacyjno-sportowych z uwzględnieniem potrzeb dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych,
 • ułatwienie dzieciom startu w edukację przez wprowadzenie ogólnorozwojowych zajęć dodatkowych adresowanych do uczniów szkoły.

Całkowita wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła ponad 11,5 mln zł, z czego blisko 4 mln zł zostało dofinansowane z Unii Europejskiej. Głównym wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe MARZYŃSKI Sp. z o.o., Sp. k. z Jarocina.

 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 7
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 1
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 2
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 3
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 4
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 5
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 6
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 8
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 9
 • Sala sportowa w Gizałkach - zdjęcie nr 10

Budowa sali sportowej w Gizałkach na ukończeniu

 • Logotypy funduszy europejskich

Budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Gizałkach dobiega końca. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe wewnątrz budynku. Po ich zakończeniu wszczęte zostaną procedury odbiorowe w celu uzyskania decyzji na użytkowanie.

W ramach projektu powstała wielofunkcyjna sala sportowa z zapleczem sanitarno-szatniowym, zespół sal dydaktycznych, stołówka oraz nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna. Wybudowany obiekt pozwoli na podniesienie jakości edukacji ogólnokształcącej dzieci i młodzieży z terenu Gminy Gizałki a także organizację imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym.

Generalnym wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe MARZYŃSKI z Jarocina. Wartość całego zadania inwestycyjnego wyniesie 11 554 044,80 zł, z czego 3 998 882,94 to dofinansowane ze środków europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, działanie: „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej”.

Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na 25.06.2020 r. jednak z uwagi na epidemię koronawirusa uroczystość tę będzie trzeba przesunąć w czasie.

Ponadto równolegle trwają prace związane z budową parkingu przy sali sportowej w celu poprawy infrastruktury technicznej na terenie przyszkolnym. Parking posiadał będzie 20 miejsc postojowych a jego realizacja w całości finansowana jest z budżetu Gminy Gizałki. Koszt zadania to 150 000,00 zł.

 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 1
 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 2
 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 3
 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 4
 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 5
 • Budowa sali sportowej w Gizałkach - zdjęcie nr 6

Zdalna szkoła

Gmina Gizałki złożyła wniosek o dotację do zakupu komputerów niezbędnych do kształcenia na odległość w ramach grantu „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu" w zawiązku z zawieszeniem nauki w szkołach z uwagi na stan epidemii w kraju.

W dniu 7 kwietnia Wójt Gminy Robert Łoza przekazał 18 komputerów wraz z oprogramowaniem do szkół (do każdej szkoły po 6 sztuk), które zostały zakupione przez gminę.

Sprzęt ten na czas zawieszenia nauki w szkole może być wypożyczony uczniom najbardziej potrzebującym, którzy nie mają komputera w domu i nie mogą brać udziału w zdalnym nauczaniu.

 • Logotypy funduszy europejskich
 • Wójt Gminy przekazuje komputery dyrektorom szkół
 • Komputery dla szkół