Aktualności 2021

Bezpłatna mammografia

Masz 50 - 69 lat? Wykorzystaj szansę na zdrowie - wykonaj profilaktyczne badanie i żyj!

Badania odbędą się w mammobusie w dniu 27.07.2021 r. w miejscowości Gizałki przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kaliska 23, w godz. 09:00-11:00.

Zarejestruj się już dziś. Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00 - 15:30 od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu 61 855 75 28, 61 851 30 77.

Bezpłatne badania piersi mammografem przysługują Paniom w wieku 50-69 lat. Badanie jest nieodpłatne raz na 2 lata. Panie spoza grupy wiekowej mogą wykonać badanie odpłatnie.

 

 • Plakat akcji

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku, stan konta można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Informację na platformie, ZUS udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno  na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2020 roku.

Ponadto w zakładce „Hipotetyczna emerytura” ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczonej z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego, przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a druga przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odprowadzamy składek.

ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”.  Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Kolejna odsłona tarczy

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca. 

Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom na ok. 37,5 mld złotych. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej Zakład realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (15 mld zł) oraz świadczenie postojowe (6,4 mld zł).

Przegoń raka dla dzieciaka

Gmina Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach przystąpiły do biegu charytatywnego "Przegoń raka dla dzieciaka". Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału i wsparcia akcji na rzecz profilaktyki onkologicznej wśród dzieci!

Chcesz pomóc? Weź udział w biegu lub przyjdź na koncert! 29 lipca - plac przy OSP Gizałki.

Zapraszamy!

Szczegóły pod tel. 695-401-460.

 • Plakat akcji

Spotkanie z pracownikami ZUS dotyczące świadczenia Dobry Start 300+

29 lipca 2021 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gizałkach w godzinach od 10:00 do 13:00  odbędzie się spotkanie z pracownikami ZUS dotyczące świadczenia Dobry Start 300+ (pomoc przy złożeniu wniosku). 

Zapraszamy na spotkanie z pracownikami ZUS, którego celem będzie założenie profilu na PUE i pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie Dobry Start 300+.

Do założenia profilu na PUE niezbędne będą:

 • adres mailowy
 • nr telefonu
 • hasło minimum 8 znaków - duże litery, małe litery, cyfry i znak specjalny.

Ponadto do wysłania wniosku o 300+ konieczne jest posiadanie następujących danych:

 • PESEL dziecka i swój
 • nazwa i adres szkoły
 • nr rachunku bankowego.

Spływ kajakowy - Akcja lato w Gminie Gizałki

W niedzielę 18 lipca o godzinie 10:30 z Rokutowa pod opieką ratowników wypłynęło  52 uczestników SPŁYWU KAJAKOWEGO zorganizowanego przez Wójta Gminy Gizałki i Gminne Centrum Kultury w Gizałkach.

Po około dwóch godzinach kajakarze dopłynęli do Chocza, gdzie posilili się kawą, herbatą i ciachem, po czym wyruszyli w dalszą część trasy. Około godziny 15:30 kajakarze dopłynęli do Nowej Wsi, gdzie czekało już ognisko.

Na zakończenie Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza wręczył wszystkim uczestnikom spływu gadżety promujące Gminę Gizałki.

Spływ okazał się ciekawą, pełną niezapomnianych wrażeń przygodą, która dodatkowo pozwoliła na bezpośredni kontakt z przyrodą, co z całą pewnością stanowiło balsam dla duszy.

Pomimo zmęczenia, wszyscy uczestnicy spływu wrócili z uśmiechem na twarzy.

Serdecznie dziękujemy ratownikom z Oddziału Miejsko - Powiatowego WOPR w Pleszewie za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas spływu.

Dziękujemy Panu Pawłowi Szczepaniakowi Kierownikowi Drużyny WOPR w Pleszewie za SUPER ekipę ratowników.

 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 1
 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 2
 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 3
 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 4
 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 5
 • Spływ kajakowy zdjęcie nr 6

Konkurs dla ratowników medycznych i strażaków z obszarów wiejskich

ARiMR zaprasza do udziału w konkursie pt. "Akcja Reanimacja i Moc Ratowania". Konkurs został ogłoszony w dn. 09.07.2021 r., zgłoszenia przyjmowane są do 20 sierpnia br.  

11 września br., czyli w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy, ogłoszone zostaną wyniki Konkursu i wszyscy uczestnicy zostaną uhonorowani drobnymi upominkami (związanymi z pomocą medyczną w tym mniejsze i większe apteczki z certyfikatami), a Laureaci I, II i III miejsca nagrodami rzeczowymi (fantomami i certyfikowanymi torbami medycznymi).

Więcej informacji na stronie ARiMR pod adresem:

https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-zaprasza-do-udzialu-w-konkursie-pt-akcja-reanimacja-i-moc-ratowania.html

ARiMR przyomina również o pozostałych dwóch konkursach:

Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostaną drobnymi upominkami, a laureaci I, II i III miejsca wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

Teren rekreacyjny w Dziewiniu Dużym otwarty

 • Logotypy programu

Mieszkańcy kolejnej miejscowości w gminie Gizałki mogą cieszyć się nowym ogólnodostępnym miejscem wypoczynku i rekreacji. W ramach zadania pn. „Odpoczywaj z naturą - utworzenie terenu wypoczynkowo-rekreacyjnego w gminie Gizałki” w miejscowości Dziewiń Duży zagospodarowany został teren przyległy do boiska i placu zabaw dla dzieci.

Na tym terenie wybudowana została wiata rekreacyjna oraz grill stacjonarny, zamontowano ławki i kosze na śmieci, a także zainstalowano siłownię zewnętrzną. Teren został ogrodzony i zagospodarowany zielenią.

Zgodnie z założeniami projektu udział w realizację zadania mieli mieszkańcy Dziewinia Dużego, którym składamy podziękowania za wykonaną pracę.

Całkowita wartość zadania wyniosła 29 878,00 zł. Projekt został w całości sfinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”.

 • Drewniana wiata i grill betonowy na tle drzew
 • Urządzenia siłowni zewnętrznej, w tle plac zabaw dla dzieci
 • Grill betonowy i ławka, w tle drzewa
 • Tablica informacyjna

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach ogłasza nabór kandydatów na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS. Szczegółwe informacje znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach pod adresem: https://bip.gopsgizalki.pl

Festyn rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki

W sobotę 10 lipca na placu sportowo - rekreacyjnym w Nowej Wsi odbył się „Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki”. Festyn obfitował w atrakcje dla najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, kącika malucha, warsztatów wyrobu świec żelowych i mydeł, czy zabawy z animatorem. Dodatkowo Panie wplatały kolorowe warkocze i malowały twarze. Najmłodsi mogli podziwiać także pokaz dużych baniek mydlanych, czy obejrzeć film edukacyjny w kinie sferycznym. Kino to wyświetlało aż cztery pozycje , o różnej tematyce, więc każdy znalazł coś dla siebie.

Dla dorosłych również nie brakowało atrakcji. Jedną z nich był Turniej Rekreacyjno - Sportowy Sołectw. Siedem Sołectw z terenu gminy Gizałki rywalizowało ze sobą o Puchar Wójta Gminy Gizałki i oczywiście o ciekawe nagrody. Turniej był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także do integracji Sołectw.

Zwyciężyła drużyna Sołectwa Czołnochów. Gratulacje!

Po Turnieju przyszedł czas na zabawę taneczną, a tuż po niej wyczekiwana niespodzianka tego wieczoru - Kino Plenerowe dla młodzieży i dorosłych. Widzowie pod chmurką mogli obejrzeć polską komedię " Dzień Dobry Kocham Cię!". 

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy za przybycie. Wasza obecność sprawia, że to, co robimy ma sens.

Organizatorem " Festynu Rodzinnego - Powitanie Lata w Gminie Gizałki" było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki.

Wszystkie atrakcje podczas festynu były darmowe.

„Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki" został zrealizowany w ramach poddziałania 19.2 ,, Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w zakresie projektów grantowych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 za zadanie pn. „ Festyn Rodzinny – Powitanie Lata w Gminie Gizałki” w ramach konkursu 21/2019/G.

 • Logotypy programu
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...
 • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki -...

Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego

„Złote Gody” obchodzą tylko ci, którzy najdłużej trwają w małżeństwie. Mieszkańcy, którzy przeżyli ponad pół wieku w jednym związku małżeńskim spotkali się na uroczystości wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia zostały nadane jubilatom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę na wniosek Wójta Gminy Gizałki, Roberta Łozy. Spotkanie odbyło się 6 lipca 2021 r. w restauracji „Peryferia” w Nowej Wsi.

Zaproszeni jubilaci z terenu gminy Gizałki, którzy w 1970 roku złożyli sobie przysięgę małżeńską i doczekali wspólnie „Złotych Godów” to Państwo:

 1. Natalia i Czesław Andrzejakowie z Szymanowic
 2. Irena i Wiesław Bachorscy z Wierzchów
 3. Kazimiera i Marian Brysiowie z Rudy Wieczyńskiej
 4. Janina i Antoni Skitkowie z Rudy Wieczyńskiej
 5. Janina i Czesław Graczykowie z Tomic
 6. Stanisława i Lucjan Michalakowie z Tomic
 7. Zofia i Roman Rajkowscy z Gizałek
 8. Genowefa i Marian Śliwowscy z Orliny Małej
 9. Krystyna i Wiesław Jakubowscy z Nowej Wsi
 10. Teresa i Jan Majdeccy z Nowej Wsi
 11. Bronisława i Stanisław Łyskawkowie z Nowej Wsi

W uroczystości udział brali również: Wójt Gminy Gizałki - Robert Łoza,  Przewodniczący Rady Gminy Gizałki – Roman Rojewski, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego  – Iwona Lewicz oraz sołtysi miejscowości zamieszkania jubilatów.

Otwarcia i wprowadzenia do ceremonii odznaczeń dokonała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Iwona Lewicz. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Wójt Gminy Gizałki – Robert Łoza, kierując swoje przemówienie do dostojnych jubilatów. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podkreślił  znaczenie wytrwałości w małżeńskiej przysiędze oraz złożył parom małżeńskim życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w doczekania kolejnych pięknych rocznic. Ponadto korzystając z tej zaszczytnej okazji, jubilatom życzenia i gratulacje złożył również Przewodniczący Rady Gminy Gizałki – Roman Rojewski.

Po uroczystej dekoracji medalami par małżeńskich przez Wójta Gminy Gizałki, jubilaci zostali obdarowani przez władze gminy kwiatami i upominkami. Z życzeniami i kwiatami dołączyli również Sołtysi. Nie zabrakło wspólnego odśpiewania jubilatom 100 lat oraz pamiątkowych zdjęć.

Przy wspólnym posiłku i w bardzo miłej atmosferze toczyły się rozmowy. Małżonkowie ze wzruszeniem na twarzy wspominali przeżyte razem ponad 50 lat.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim jubilatom, życząc doczekania w jak najlepszym zdrowiu kolejnych jubileuszy!

 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...
 • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku...

Informacja Posterunku Policji w Choczu

Na wniosek Posterunku Policji w Choczu informujemy o wprowadzonym przez Policję Planie Priorytetowym, w którym ujęto poprawę bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego tj. zwiększenie działań mających na celu przestrzeganie zakazu zatrzymywania pojazdów w miejscowości Gizałki Plac 3 Maja w rejonie przejścia dla pieszych.

Policja informuje, że wobec sprawcy popełnionego wykroczenia z art. 90 Kodeksu wykroczeń funkcjonariusz Policji może zastosować środek oddziaływania pozakarnego na podstawie art. 41 Kodeksu wykroczeń tj. pouczenie lub nałożyć mandat karny w wysokości grzywny 100 zł oraz 1 pkt karny.

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej - ankieta informacyjna

Wójt Gminy Gizałki informuje, że Gmina Gizałki zamierza przystąpić do programu: ”Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Dobry Start

Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe. Wicej na stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

 • Infografika programu Dobry Start

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Do 30 września 2021 r. zarejestruj się i wyraź zgodę na udział w loterii na www.pacjent.gov.pl na swoim IKP lub na Infolinii Narodowego Programu Szczepień 989. Więcej na: https://www.gov.pl/web/loteria.

Dofinansowanie z programu „Posiłek w szkole i w domu”

Gmina Gizałki otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 42 867 zł na doposażenie i poprawę standardu stołówki szkolnej (kuchni i jadalni) w Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gizałkach. Gmina zapewniła wkład własny w wysokości 10 750 zł.

Wniosek do Wojewody Wielkopolskiego złożony został w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” w ramach modułu 3 dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

Przyznane wsparcie finansowe dla szkoły w Gizałkach przeznaczone zostanie na modernizację i przystosowanie istniejących pomieszczeń: kuchni, zaplecza kuchennego i stołówki oraz zakup nowego sprzętu. W kuchni zostanie zamontowana wentylacja, zakupione zostaną sprzęty kuchenne oraz regały do przechowywania żywności. Przeprowadzone zostaną również prace remontowo – adaptacyjne, dzięki którym powstanie nowa świetlica i stołówka dla uczniów. 

Budowa drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej

Trwają prace związane z budową drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej w kierunku Łęgu. W ramach zadania powstanie droga o nawierzchni z kruszywa łamanego o długości 345 m i szerokości 6 m wraz z poboczami, zjazdami oraz rowem przydrożnym.

Umowa z wykonawcą robót, którym jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Lewandowski Tomasz z Kowalewa, została zawarta na kwotę 232 163,64 zł. 

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lipca br.

 • Pas drogowy z żółtego piasku, po bokach zielone pola, w...

"Czyste powietrze" - pierwsze spotkanie informacyjne

Wójt Gminy Gizałki serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Spotkanie odbędzie się dnia 15 lipca 2021 r. o godz. 17:00  w sali Gminnego Centrum Kultury. W trakcie spotkania będzie można indywidualnie zapoznać się z założeniami Programu. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną prosimy, aby mieszkańcy zainteresowani spotkaniem zgłosili chęć udziału do dnia 12 lipca 2021 r. pod numerem: 62 741 15 17 wew.108.

 • autor: Aleksandra Rybarczyk

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – „CEEB”

Od 1 lipca 2021 roku rozpoczęło się składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.
 • Logotypy: Wielkopolska Odnowa Wsi, Samorząd Województwa...

Dofinansowanie z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”

Gmina Gizałki otrzymała dofinansowanie w ramach XI edycji konkursu Pięknieje wielkopolska wieś na realizację projektu pn.: „Remont budynku sali wiejskiej w Orlinie Małej wraz z zagospodarowaniem terenu” w kwocie 47 283,00 zł. W tegorocznym naborze do organizatora konkursu, którym jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, wpłynęły z całej Wielkopolski 284 wnioski, z czego 137 zostało rekomendowanych do dofinansowania, w tym projekt złożony przez Gminę Gizałki.

Realizacja zadania przewiduje modernizację budynku sali wiejskiej w zakres której wchodzi wymiana pokrycia dachu wraz z wykonaniem nowego orynnowania oraz remont elewacji budynku. Projekt obejmuje również utwardzenie placu w obrębie sali wiejskiej kostką brukową i tłuczniem, a także zagospodarowanie terenu zielenią. Celem projektu jest nadanie przestrzeni publicznej nowego, atrakcyjnego wizerunku oraz zwiększenie aktywizacji mieszkańców.

 • Żółty budynek, w tle drzewa
  Sala wiejska w Orlinie Małej

Harmonogram na lipiec-sierpień 2021

Moje Boisko Orlik – 2012

Kaliska 25

63-308 Gizałki

Harmonogram planowanych godzin pracy animatora programu – „Moje Boisko – Orlik 2012” na miesiąc lipiec 2021 r.

Dzień tygodnia

Data

Godziny zajęć

Czwartek

01.07.2021

16.00 – 21.00

Piątek

02.07.2021

16.00 – 21.00

Sobota

03.07.2021

15.00 – 21.00

Poniedziałek

05.07.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

06.07.2021

16.00 – 21.00

Środa

07.07.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

08.07.2021

16.00 – 21.00

Piątek

09.07.2021

16.00 – 21.00

Sobota

10.07.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

12.07.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

13.07.2021

16.00 – 21.00

Środa

14.07.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

15.07.2021

16.00 – 21.00

Piątek

16.07.2021

16.00 – 21.00

Sobota

17.07.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

19.07.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

20.07.2021

16.00 – 21.00

Środa

21.07.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

22.07.2021

16.00 – 21.00

Piątek

23.07.2021

16.00 – 21.00

Sobota

24.07.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

26.07.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

27.07.2021

16.00 – 21.00

Środa

28.07.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

29.07.2021

16.00 – 21.00

Piątek

30.07.2021

16.00 – 21.00

Sobota

31.07.2021

15.00 – 20.00

Harmonogram planowanych godzin pracy animatora programu – „Moje Boisko – Orlik 2012” na miesiąc sierpień 2021 r.

Dzień tygodnia

Data

Godziny zajęć

Poniedziałek

02.08.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

03.08.2021

16.00 – 21.00

Środa

04.08.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

05.08.2021

16.00 – 21.00

Piątek

06.08.2021

16.00 – 21.30

Sobota

07.08.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

09.08.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

10.08.2021

16.00 – 21.00

Środa

11.08.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

12.08.2021

16.00 – 21.00

Piątek

13.08.2021

16.00 – 21.30

Sobota

14.08.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

16.08.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

17.08.2021

16.00 – 21.00

Środa

18.08.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

19.08.2021

16.00 – 21.00

Piątek

20.08.2021

16.00 – 21.30

Sobota

21.08.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

23.08.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

24.08.2021

16.00 – 21.00

Środa

25.08.2021

16.00 – 21.00

Czwartek

26.08.2021

16.00 – 21.00

Piątek

27.08.2021

16.00 – 21.30

Sobota

28.08.2021

15.00 – 20.00

Poniedziałek

30.08.2021

16.00 – 21.00

Wtorek

31.08.2021

16.00 – 21.00

 

Festyn "Powitanie Lata"

Gmina Gizałki zaprasza na Festyn Rodzinny "Powitanie Lata".

10 lipca 2021 r. - plac sportowo-rekreacyjny w Nowej Wsi.

Program:
17:00  - 18:30
- Animacje dla dzieci (zabawa z animatorem, wplatanie kolorowych warkoczyków, szczudlarz, malowanie twarzy)
18:00 - 21:30 - Seanse kina sferycznego dla dzieci (co godzinę nowy seans)
18:30 - Turniej rekreacyjno-sportowy dla mieszkańców
20:30 - Zabawa z DJ
21:45 - Seans kina plenerowego

W trakcie trwanie festynu odbędą się także warsztaty wyrobu mydeł oraz świec żelowych. Dostępne będą także dmuchańce i kącik malucha.

Wstęp wolny! Wszystkie atrakcje bezpłatnie!

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki 
Partnerzy wydarzenia: Gmina Gizałki, Gminny Klub Sportowy "Unia Szymanowice", Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Gizałkach.

 • Logotypy programu

ZUS informuje „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie

Wnioski o „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie. Wypłata świadczenia tylko na konto. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu "Dobry Start", w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od roku szkolnego 2021/2022 tzw. 300+  dla ucznia w ramach programu „Dobry Start”  będzie obsługiwane  i wypłacane przez ZUS. Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość. Co ważne świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, a decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej. 

„Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Nasza Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy innych zadaniach. Przypomnę, że prawie wszystkie wnioski w ramach Tarczy antykryzysowej były obsługiwane przez PUE. Podobnie jest z Polskim Bonem Turystycznym” – mówi prof. Uścińska. Jak podkreśla, na PUE stworzony jest specjalny kreator wniosków przy „Dobrym Starcie”. „To pomoże uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie” – dodaje prof. Uścińska.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach  policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia,  a w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24 lat. Obecnie z programu korzysta niemal 4,5 mln dzieci.

ZUS udzieli wsparcia

Pracownicy ZUS w placówkach Zakładu będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300+. Pomoc otrzyma  każdy, kto tylko tego będzie potrzebował. W tym celu pracownicy Zakładu będą także w razie potrzeby pełnić dyżury w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS.  

 • autor: ZUS, data: 2021-06-29

Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Od 2022 r. koniec dotacji na piece węglowe

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Znamy datę ich wprowadzenia, będzie to 1 lipca 2021 r.

Koniec dotacji na piece węglowe

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.).

Wyższe progi dochodowe

Kolejna nowość w „Czystym Powietrzu”, to podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

Od 1 lipca 2021 r. dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł niż obecnie, czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż obecnie, czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Szczegóły w tym zakresie określają załączniki nr 2 i 2a do programu „Czyste Powietrze”, dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze, materiały do pobrania), gdzie w poz. nr 12 mowa jest o zakupie i montażu kotła na pellet drzewny z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Absolutorium dla Wójta Gminy Gizałki

Radni gminy Gizałki na sesji w dniu 25 czerwca 2021 r. zaakceptowali wykonanie budżetu gminy za zeszły rok i udzielili wójtowi Robertowi Łozie absolutorium. 

Podczas obrad wójt przedstawił radzie raport o stanie gminy za rok 2020 w formie prezentacji multimedialnej. Raport obejmował podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał rady gminy. Rada, po zapoznaniu się z raportem, większością głosów udzieliła wójtowi wotum zaufania.

Kolejnym punktem sesji było sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok. Po przedstawieniu opinii komisji stałych oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gizalscy radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy Gizałki za 2020 rok.

Następnie rada przeszła do rozpatrzenia wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Gizałki. Po przedstawieniu przez przewodniczącego komisji Jacka Janiszewskiego wniosku komisji oraz pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu o wniosku radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Gizałki z wykonania budżetu gminy za 2020 rok.

 • Przewodniczący Rady Gminy Gizałki Roman Rojewski wręcza...

Umiem pływać

Gmina Gizałki po raz kolejny przystąpiła do realizacji programu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów (FZSdU) oraz ze środków budżetowych Gminy Gizałki.

Podobnie jak w latach ubiegłych na potrzeby realizacji programu została zawarta umowa o współpracy partnerskiej z Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Pleszewie.

W programie wzięło udział 30 uczniów Gminy Gizałki z klas I-III szkół podstawowych. Należy podkreślić, że zajęcia dla dzieci uczestniczących w programie są całkowicie bezpłatne.

Głównym celem projektu jest aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych, nabycie podstawowej umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości. Założeniem projektu „Umiem pływać” jest myśl, aby projekt był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim pożyteczny - ma sprawiać dużo radości, bawić, a jednocześnie rozwijać ciało i ducha dziecka.

Wzorowi absolwenci w Urzędzie Gminy Gizałki

W dniu 24 czerwca 2021 r. Wójt Gminy Gizałki – Robert Łoza spotkał się w Urzędzie Gminy z absolwentami szkół podstawowych z terenu gminy Gizałki, którzy zostali wyróżnieni za bardzo dobre wyniki w nauce. Wytypowani przez szkoły uczniowie otrzymali status "Wzorowego Ucznia".

Wyróżnieni uczniowie otrzymali od samorządu gminy Gizałki nagrody w postaci statuetek i dyplomów.

Wyróżnieni uczniowie:

Szkoła Podstawowa w Białobłotach

 • Olga Michalak
 • Oliwier Olenderek 

Szkoła Podstawowa w Gizałkach

 • Wiktor Rojewski
 • Marta Kominek 

Szkoła Podstawowa w Tomicach

 • Kaja Kostanowicz
 • Zuzanna Murawska
 • Matylda Hiller 
 • Uczniowie, dyrektorzy szkół i Wójt Gminy Gizałki stoją...

Akcja Lato w gminie Gizałki

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach zaprasza dzieci i młodzież z terenu gminy na zajęcia z cyklu „Akcja Lato w Gminie Gizałki”. Przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć, która pozwoli Wam spędzić ten wolny, wakacyjny czas nie tylko aktywnie, ale też i twórczo. 
Zapisy obowiązują na następujące zajęcia:

 • Zajęcia w Białobłotach
 • Warsztaty Dekoracji Cukierniczych
 • Spotkanie autorskie z ilustratorką
 • Zajęcia taneczne
 • Warsztaty Pszczelarskie
 • Spektakl Teatralny
 • Warsztaty Żeglarskie
 • Podchody
 • Rajd Rolkarski

Gwarantujemy dobrą zabawę i uśmiech ;)

Zapraszamy!!!

Informacja: 695-401-460

Materiał siewny, pomoc klęskowa, wsparcie dla pszczelarzy – trwa przyjmowanie wniosków

Do Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc finansową rolnicy, którzy: ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku, chcą skorzystać z kwalifikowanego materiału siewnego lub prowadzą zarejestrowaną działalność pszczelarską.

25 czerwca mija termin naboru wniosków o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. O dofinansowanie w tym przypadku mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

 • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
 • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
 • ziemniak.

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Więcej informacji o pomocy dotyczącej materiału siewnego: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/doplaty-z-tytulu-zuzytego-do-siewu-lub-sadzenia-materialu-siewnego-kategorii-elitarny-lub-kwalifikowany.html

Natomiast 30 czerwca to ostatni dzień, w którym o wsparcie mogą starać się osoby, które w swoich gospodarstwach poniosły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Z takiej pomocy może skorzystać producent rolny, który poniósł w 2020 roku straty w uprawach rolnych w wyniku: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, uderzenia pioruna, obsunięcie się ziemi lub lawiny. Aby ubiegać się o pomoc, wysokość szkód w uprawach rolnych na danej powierzchni musi wynieść co najmniej 20 proc. plonu, a straty w całym gospodarstwie muszą przekroczyć 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Wysokość pomocy, którą może otrzymać rolnik wynosi od 500 zł/ha do 1200 zł/ha i zależy od poziomu strat, rodzaju klęski oraz rodzaju upraw. Wsparcie ma charakter pomocy publicznej.

Więcej informacji o pomocy klęskowej: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-rolnikow-ktorzy-w-2020-r-poniesli-straty-w-uprawach-spowodowane-niekorzystnymi-zjawiskami-atmosferycznymi.html

Również 30 czerwca upływa termin składnia wniosków o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. O pomoc mogą ubiegać się pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Wysokość wsparcia wynosi 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Zainteresowanych takim wsparciem, którzy obawiają się, że nie będą potrafili samodzielnie wypełnić wniosku, zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami powiatowymi. Tam będą dostępni eksperci, którzy pomogą w technicznym wypełnieniu wniosku. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 uprzejmie prosimy, aby umawiać się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kumulacji wizyt w tym samym czasie oraz zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Więcej informacji o pomocy dla pszczelarzy: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-pszczelarzy-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich.html

Wnioski o udzielenie pomocy w ramach trzech opisanych naborów należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać polecona przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

 • autor: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dzień Ojca

Z okazji Dnia Ojca
składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
szczęścia, siły i wytrwałości oraz sukcesów
zawodowych i osobistych.

Życzę Wam niesłabnącej radości ze swoich
pociech. Niech będą one dla Was zawsze
wsparciem oraz powodem do dumy,
a spędzone wspólnie chwile będą źródłem
satysfakcji i spełnienia.

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

Gminny Turniej Piłki Nożnej Sołectw

Wójt Gminy Gizałki, Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach serdecznie zapraszają wszystkich miłośników piłki nożnej na "Gminny Turniej Piłki Nożnej Sołectw", który odbędzie 3 lipca 2021 r. o godzinie 15:30 na Boisku ORLIK przy Szkole Podstawowej w Gizałkach.

Szczegóły i zapisy u Sołtysów.

 • Plakat turnieju

Uwaga! Wielkopolscy pszczelarze!

„Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich” pozwala na uzyskanie ciasta dla pszczół.

finansowany przez:

 • Herb województwa wielkopolskiego i napis: samorząd...

Zainteresowanych prosimy zgłaszać się do 28.06.2021 r.

Szczegółowych informacji udzielają:

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej
ul. Paderewskiego 2 
64-800 Chodzież
tel. 67 282 97 32

Regionalny Związek Pszczelarzy
ul. Dworcowa 4/1 
62-510 Konin

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. prof. Teofila Ciesielskiego
ul. 3-go Maja 13A
62-800 Kalisz
tel. 62 757 44 85

Rejonowy Związek Pszczelarzy
ul. Ostroroga 83
64-100 Leszno
tel. 65 520 97 40

Wojewódzki Związek Pszczelarzy
ul. Mickiewicza 33
60-837 Poznań
tel. 61 848 37 98

Moja Okolica – jedna aplikacja, wiele korzyści

Szanowni Państwo,

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” informuje, że na terenie gmin powiatu pleszewskiego została uruchomiona aplikacja Moja Okolica. Dysponując tą aplikacją zawsze będziecie Państwo na bieżąco z najważniejszymi informacjami z naszej okolicy. Zamieszczane będą tam również informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Korzystając z sekcji „Rynek” uzyskacie Państwo możliwość nieodpłatnego wystawiania przedmiotów na wymianę lub sprzedaż. Dodatkowo będziecie mogli zamieścić informacje o prowadzonej działalności i oferowanych produktach. Aplikacja pozwoli także na stworzenie strefy bezpieczeństwa dla naszych najbliższych, których opieka wymaga pełniejszego nadzoru.

Aplikację należy pobrać np. ze strony Google Play lub AppStore (można zeskanować QR Code), zainstalować oraz zalogować się. W momencie gdy aplikacja poprosi o wybranie lokalizacji, należy wybrać lokalizację: Czermin Wielkopolska. Wybranie lokalizacji Czermin jest niezbędne do otrzymywania powiadomień od Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości”.

Zachęcamy do korzystania z Mojej Okolicy!

Wszystkie oferowane funkcjonalności i korzystanie z usług są nieodpłatne.

 • QR Code dla Google Play
  QR Code dla Google Play
 • QR Code dla AppStore
  QR Code dla AppStore
 • Plakat informacyjny
 • autor: LGD Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości"

Audyt wodorowy

Zapraszamy do udziału w naborze do doradztwa wodorowego wielkopolskie firmy!

Cel doradztwa:

Ocena potencjału do rozwoju firmy w ramach łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej oraz eksperckie doradztwo w tym obszarze

Termin naboru:

8 czerwca – 5 lipca 2021 r.

Strona naboru:

www.audytwodorowy.pl

Oferujemy:

 1. audyt
 2. doradztwo
 3. możliwość korzystania z punktu konsultacyjnego

Dlaczego warto?

 1. udział bezpłatny (pomoc de minimis)
 2. pula do 50 godz. specjalistycznego doradztwa
 3. współpracy z cenionymi ekspertami w obszarze technologii wodorowych oraz zbudowanie sieci relacji biznesowych, które mogą ułatwić rozwój w tym innowacyjnym segmencie rynku

Liczba miejsc ograniczona! 15 firm skorzysta z doradztwa.

Projekt: „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”, współfinansowany z WRPO na lata 2014-2020, Departament Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wykonawca: NEXUS Consultants sp. z o.o.

 • Plakat zapraszający do udziału w naborze
 • Logotypy

Ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”

#SolidarnizRolnikami

Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”, zorganizowanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nagraj i prześlij swój film. Pokaż jak zmienia się polska wieś.

Zgłoszenia można nadsyłać do 6 września 2021 r., do godz. 17.00.

Do kogo skierowany jest konkurs?

Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.

Kategoria I

Ta kategoria jest dla Ciebie, jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.

Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.

Kategoria II

Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.

Organizator konkursu czeka na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.

Nagrody

Najlepsze prace konkursowe, w każdej z dwóch kategorii konkursowych, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi.

 1. za zajęcie I miejsca – 6 000 zł brutto;
 2. za zajęcie II miejsca – 4 000 zł brutto;
 3. za zajęcie III miejsca – 2 500 zł brutto.

Ponadto w każdej kategorii dopuszcza się przyznanie wyróżnień, każde w wysokości 1 000 zł brutto.

Konkurs krok po kroku

 1. Zapoznaj się z Regulaminem Konkursu.
 2. Nagraj film.
 3. Pobierz i wypełnij formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie dotyczące Ciebie załączniki.
 4. Upewnij się, czy dane zostały wpisane poprawnie.
 5. Dostarcz lub prześlij wypełnione i podpisane dokumenty wraz z pracą konkursową na adres:
  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  Wspólna 30
  00-930 Warszawa
  z dopiskiem na kopercie „Konkurs – Świat się kręci wokół wsi” (kategoria nr…).

Szczegóły oraz regulamin znajdziesz na stronie MRiRW, w zakładce konkursowej: www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi

 • Plakat konkursu

Rajd rowerowy z questem

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach serdecznie zaprasza młodzież z terenu gminy Gizałki na Rajd Rowerowy z questem „Historyczne Zakątki Gminy Gizałki”. Jest to doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także na poznanie historii gminy. Poza tym będzie to przede wszystkim wspaniała zabawa!

Rajd odbędzie się 26 czerwca 2021 r. od godziny 10:00.

Wystarczy tylko:

 • Zapisać się do 23 czerwca,
 • 26 czerwca o umówionej godzinie odebrać pakiet startowy ( broszura, mapa, itp.),
 • Wystartować i rozwiązując zadania dotrzeć do mety.

Szczegóły i zapisy: 695-401-460.

 • autor: Judyta Podsadna

Rozpoczął się kolejny etap budowy ścieżki rowerowej

Trwają prace budowlane przy budowie ścieżki rowerowej Tomice-Gizałki wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 442. Obecnie realizowany jest trzeci etap obejmujący odcinek od Leszczycy do ul. Polnej w Gizałkach. W ramach zadania zostanie wykonana ścieżka rowerowa o szer. 2,5 m, a także odwodnienie poprzez kanalizację deszczową.

Realizacja tej inwestycji możliwa jest dzięki współpracy samorządu gminy z samorządem województwa wielkopolskiego polegającej na wspólnym finansowaniu inwestycji. Z budżetu gminy na ten cel została przeznaczona kwota 400 000,00 zł.

 • Jezdnia wraz z poboczem, oznakowanie robót drogowych, w...
 • Pas drogowy i koparka
 • Rozkopane pobocze, drzewa, oznakowanie robót drogowych

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ostrowie Wielkopolskiem zaprasza na dyżur telefoniczny. Temat: Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo - otrzymuj świadczenia na konto bankowe.

Termin: czwartek, 10 czerwca 2021 r., godz 10.00-12.00.

Numer telefonu: 62 735 73 13.

Specjalista ZUS przekaże informacje związane z tematem, a w szczególności:

 1. jakie korzyści płyną z pobierania świadczenia na konto bankowe,
 2. jak zmienić sposób wypłaty świadczeń w ZUS.
 • Grafika informacyjna

ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.

Pozytywne skutki wypalania traw to mit

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Surowe kary – grzywna a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

 • autor: ARiMR

Dzień Sołtysa

 

Szanowni Sołtysi!

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa
przypadającego w dniu 11 marca
pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia
pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pracy
na rzecz swoich środowisk jak i w życiu osobistym.

Życzymy współpracy pełnej wzajemnego zrozumienia
zarówno z mieszkańcami jak i władzami gminy.

Jednocześnie pragniemy podziękować
za Państwa trud i zaangażowanie w wypełnianiu
codziennych obowiązków i realizację wielu inicjatyw,
które przekładają się na rozwój sołectwa
oraz zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

 

Roman Rojewski

Przewodniczący Rady
Gminy Gizałki

 

Robert Łoza

Wójt Gminy Gizałki

drukuj (Dzień Sołtysa)

Dzień Kobiet

W sobotę 6 marca 2021 r. z okazji Dnia Kobiet odbyło się spotkanie on-line dla Pań z terenu gminy Gizałki. Chociaż spotkanie miało zupełnie inną formę niż zwykle, to mimo wszystko Panie mogły poczuć się wyjątkowo. Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza powitał Panie zgromadzone po drugiej stronie ekranu, składając przy tym najserdeczniejsze życzenia.

Następnie oddano głos Pani Magdalenie Harmonii, która dalej poprowadziła spotkanie, którego tematem przewodnim było poznanie i akceptacja siebie. Panie poznały techniki relaksacji, dzięki którym będą mogły uwolnić swoje emocje i poczuć się lżej, a także docenić swoją wartość.

Dodatkową atrakcją podczas spotkania, było losowanie upominków przez Pana Wójta Roberta Łozę, które to osobiście wręczył Paniom w dniu ich święta.

Dziękujemy wszystkim Paniom za udział w spotkaniu.

Serdecznie dziękujemy także sponsorom, którzy ufundowali część upominków: KKJ Makijażystka Katarzyna Kulza – Jakubowska, Salon Fryzjerski „Blask & Styl" Anna Kuźnicka, Piekarnia Tomice – Anna Matysiak.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach.

 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 1
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 2
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 3
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 4
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 5
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 6
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 7
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 8
 • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 9

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

 • Treść życzeń

Konkurs na stanowisko Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach