Aktualności 2021

Przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Od 1 lipca 2021 r. został wprowadzony obowiązek złożenia deklaracji źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), deklarację musi złożyć właściciel, współwłaściciel bądź zarządca nieruchomości.

Zostało tylko 6 miesięcy!

Termin złożenia deklaracji:

  • dla źródła ciepła, które zostało uruchomione przed 1 lipca, deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.,
  • dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

7 stycznia 2022 r. urząd będzie nieczynny

Zgodnie z Zarządzeniem nr 34/2021 Wójta Gminy Gizałki z dnia 03.12.2021 r. dzień 07.01.2022 r. (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy Gizałki za dzień 01.01.2022 r. – święto przypadające w sobotę.

W dniu 10.01.2022 r.(poniedziałek) Urząd Gminy Gizałki będzie czynny w godzinach od 7.30-15.30.

W sprawach zgonu w dniu 07.01.2022 r. dyżur telefoniczny pełnić będzie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pod nr tel. 883 964 690. 

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Gminie Gizałki

27 grudnia 2021 roku władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Gizałki Panem Robertem Łozą, druhowie strażacy z jednostek OSP z terenu gminy, a także mieszkańcy przeszli wspólnie 1918 kroków ulicami Gizałek, aby oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim. Podczas symbolicznego pochodu, jego uczestnicy dumnie nieśli w dłoniach flagi Polski, a także flagi Powstańcze, śpiewano Pieśń Powstańców Wielkopolskich, a nastrój potęgowały dodatkowo zapalone pochodnie i odpalane race. Na zakończenie na placu przed Urzędem Gminy Gizałki, wszyscy uczestnicy chwycili wspólnie flagę Polski, oddając w ten sposób cześć Bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Również specjalnie dla Powstańców na niebie rozbłysły fajerwerki.

Gmina Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach składają serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację marszu – challeng’u, szczególnie jednostkom OSP z terenu gminy. Dziękujemy Radnym Rady Gminy Gizałki, Sołtysom i mieszkańcom gminy za udział w pochodzie. Dziękujemy sponsorom za ufundowanie rac i fajerwerków.

  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 1
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 2
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 3
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 4
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 5
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 6
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 7
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 8
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 9
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 10
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 11
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 12
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 13
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 14
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 15
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 16
  • Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie nr 17

103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  • Baner okolicznościowy

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 r. to nasza duma i radość ze zwycięstwa, które Wielkopolsce dało wolność i powrót do Ojczyzny,

Od lat, w ten grudniowy dzień, kiedy nasi przodkowie chwycili za broń, my z wdzięcznością stajemy przed ich pomnikami. Spoczywa na nas pokoleniowe zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o tym zwycięskim zrywie. Nie tylko w Wielkopolsce.

Już w tym roku 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Świętem wszystkich Polaków!

https://27grudnia.pl

Pamiętamy! Nasze Powstanie Wielkopolskie!


Szanowni Mieszkańcy Gminy Gizałki!

Chcecie uczcić pamięć Powstańców Wielkopolskich?

Przyłączcie się razem z nami do akcji "1918 na co dzień" i weźcie udział w marszu - challeng'u  "1918 kroków ulicami Gizałek".

27 grudnia godzina 19:00 - zbiórka na placu przy Urzędzie Gminy Gizałki. 

Zabierzcie ze sobą flagi i dowolne światełko (np. lampion, znicz). Razem oddajmy hołd Powstańcom!

Otwarte konkursy ofert

Wójt Gminy Gizałki ogłasza otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych na 2022 rok, zgodnie z załączonymi dokumentami.

24 grudnia ZUS nieczynny

W piątek 24 grudnia 2021 r. nieczynne będą sale obsługi klientów w placówkach ZUS.

W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, 24 grudnia br. jest dniem wolnym dla pracowników ZUS za dzień świąteczny – sobotę, 25 grudnia 2021 r.

Pod numerem tel. 22 11 22 111 do dyspozycji Klientów ZUS dostępna jest specjalna infolinia do obsługi spraw związanych z Polskim Bonem Turystycznym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostępny jest również 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Marlena Nowicka
rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce

Święto patrona

Dnia 17 grudnia 2021r. Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach uroczyście obchodziła święto Patrona Szkoły. W tym roku była to szczególna rocznica – 80 lat temu Patroni naszej szkoły, żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich bronili, z oddaniem i poświęceniem, afrykańskiej twierdzy Tobruk. W walce i w życiu przyświecały im  słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W trakcie uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie muralu namalowanego w tym roku na budynku szkoły. Dokonali tego: Wójt Gminy Gizałki - Robert Łoza,  Dyrektor szkoły  Małgorzata Wąsiewicz oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Amelia Broniarczyk.  Twórcą i wykonawcą dzieła  jest Jarosław Czyż- artysta z Wrześni. Na muralu widnieje wizerunek generała Stanisława Kopańskiego - dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, orzeł biały – symbol Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz stanowisko bojowe z Twierdzy Tobruk. Żywimy nadzieję, że  mural przyczyni się do upowszechniania wśród mieszkańców gminy wiedzy o walkach w Tobruku, o wielkim oddaniu żołnierzy polskich.

Tydzień wcześniej, 10 grudnia w Warszawie odbyły się rocznicowe uroczystości, w których uczestniczyła delegacja szkoły w składzie: poczet sztandarowy - Wiktor Malinowski, Rafał Pietryga i Patryk Kostrzewa oraz opiekunowie dyr. szkoły p. Małgorzata Wąsiewicz i nauczyciele p. Andrzej Maruszewski oraz p. Radosław Waliszewski. Reprezentacja wzięła udział we mszy świętej w  Katedrze Polowej WP, a następnie  w apelu poległych i w złożeniu kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 1
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 2
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 3
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 4
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 5
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 6
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 7
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 8
  • Obchody święta patrona - zdjęcie nr 9

Wesołych Świąt!

  • Życzenia bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, a także refleksji dotyczących minionego już czasu i nadchodzącej przyszłości.

W tych wyjątkowych dniach życzymy, aby świąteczny czas był przepełniony spokojem, rodzinną atmosferą i życzliwością, a Nowy Rok obfitował w same dobre dni i niegasnący optymizm.

Przewodniczący Rady Gminy Gizałki
Roman Rojewski

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

Koniec dotacji na kotły węglowe

Uwaga! Od 1 stycznia 2022 r. wycofanie dotacji na kotły węglowe w „Czystym Powietrzu”.

Przypominamy, że zakup i montaż kotła na węgiel – w ramach programu „Czyste Powietrze” – będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku.

Oznacza to, że  koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem:

  • złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem ten koszt,
  • oraz zakupu i montażu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31.12.2021 r.).

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe.

  • Baner informacyjny

Od 1 stycznia wnioski o 500+ do ZUS

Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500+” i je wypłacał. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Nie trzeba w tej sprawie składać nowych wniosków.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

Natomiast od 1 stycznia 2022 r. aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na okres do 30 maja 2022 r. rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS.

Co ważne, wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, od 1 stycznia przyszłego roku, będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Nowelizacja ustawy przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do ZUS. Zmienia się także sposób wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.

Przykład 1

Pani Maria wniosek o świadczenie wychowawcze na swoją 15-letnią córkę Elę, złożyła 30 września 2022 r. zaznaczając, że ubiega się o świadczenie na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r do 31 maja 2023 r. Pani Marii przyznamy prawo do świadczenia wychowawczego od pierwszego dnia miesiąca złożenia wniosku, czyli od 1 września 2022 r do końca danego okresu świadczeniowego, czyli do 31 maja 2023 r., a pierwsza wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi za wrzesień 2022 r.

Przypominamy, że w przypadku złożenia wniosku po 31 maja roku w którym rozpoczyna się okres świadczeniowy prawo do świadczenia przysługuje począwszy od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, do końca okresu świadczeniowego, tj. do dnia 31 maja 2022 r. Skoro pani Maria złożyła wniosek 30 września, to świadczenie może być przyznane od 1 września, czyli od miesiąca, w którym złożono wniosek. Aby uzyskać prawo do świadczenia od początku nowego okresu świadczeniowego, trzeba złożyć wniosek między 1 lutego a 30 czerwca danego roku.

Przykład 2

Jeżeli rodzic złoży wniosek o świadczenie 500+ na nowonarodzone dziecko w okresie 3 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka to prawo i wypłata przysługuje od dnia urodzenia się dziecka. I tak, jeśli dziecko urodziło się 10 grudnia 2021 r., a matka wniosek do ZUS złożyła 5 lutego 2022 r. na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 r. (czyli na trwający okres świadczeniowy), to w związku z tym, że matka dziecka zmieściła się w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, prawo do świadczenia 500+ powstaje od dnia urodzenia dziecka, czyli od 10 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. Warto dodać, że od 1 lutego 2022 r. matka dziecka mogłaby już złożyć wniosek również na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Prawo do świadczenia będzie ustalone przez ZUS pomimo tego, że dziecko urodziło się przed 1 stycznia 2022 r. Gdyby wniosek miał zostać złożony jeszcze przed 1 stycznia 2022 r., to trafiłby on do rozpatrzenia przez właściwy ośrodek gminny lub powiatowy. Z kolei jeśli matka złożyłaby ten wniosek 11 marca 2022 r., nie zmieściłaby się w terminie 3 miesięcy od urodzenia się dziecka. W takiej sytuacji prawo do świadczenia powstałoby od miesiąca w którym złożono wniosek, tj. od 1 marca 2022 r.

Przykład 3

Ile wynosi świadczenie wychowawcze, gdy obejmuje ono pierwszy, niepełny miesiąc życia noworodka. W sytuacji, gdy dziecko urodziło się 12 września, to rodzicom wypłacimy świadczenie wychowawcze za wrzesień w niepełnej, proporcjonalnej do liczby dni wysokości, a w pozostałe miesiące już w kwocie 500 zł. Rodzic otrzyma we wrześniu świadczenie w wysokości 316,70 zł. Wrzesień ma 30 dni, oznacza to, że 500 zł należy podzielić przez 30 dni, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, które pozostały do końca miesiąca, czyli przez 19 dni (licząc od dnia 12 września):

500 zł : 30 dni x 19 dni = 316,70 zł.

Podobnie niepełną wysokość świadczenia otrzyma rodzic, w miesiącu, w którym dziecko kończy 18 lat. I tak, jeśli dziecko kończy 18 lat w dniu 11 października, to rodzicom wypłacimy świadczenie wychowawcze w październiku w wysokości 161,30 zł. Październik ma 31 dni, co oznacza, że 500 zł należy podzielić przez 31 dni, a następnie pomnożyć przez 10 dni w październiku (nie uwzględnia się dnia, w którym dziecko kończy 18 lat):

500 zł : 31 dni x 10 dni = 161,30 zł.

 

 

 

 

 

 

 

24 grudnia br. urząd będzie nieczynny

Zgodnie z Zarządzeniem nr 34/2021 Wójta Gminy Gizałki z dnia 03.12.2021 r. dzień 24.12.2021 r. (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy Gizałki za dzień 25.12.2021 r. – święto przypadające w sobotę.  W dniu 27.12.2021 r. (poniedziałek) Urząd Gminy Gizałki będzie czynny w godzinach od 7.30 do 15.30. W sprawach zgonu w dniu 24.12.2021 r. dyżur telefoniczny pełnić będzie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pod nr tel. 883 964 690. 

Od 2022 roku ZUS będzie wypłacał rodzinny kapitał opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Od 1 stycznia 2022 r. kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne, proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona - tj. podwyższona z 500 zł do 1000 zł miesięcznie albo obniżona 1000 zł do 500 zł miesięcznie, na wniosek rodzica, przy czym taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jeśli kapitał zostanie przyznany, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce – dodaje rzeczniczka.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

 

Mikołajki w Gizałkach

12 grudnia, w niedzielne popołudnie na placu przy OSP w Gizałkach odbyły się Mikołajki Gminne zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury wspólnie z Urzędem Gminy Gizałki. W świąteczny nastrój wprowadził mieszkańców koncert kolęd w wykonaniu: Aleksandry Sip, Martyny Mikołajczak i Aleksandry Funtowicz - uczennic Szkoły Podstawowej w Tomicach. Po koncercie przyszedł czas na wydarzenie wieczoru, jakim było widowisko pokazu tańca z ogniem pt. „ Mikołajkowo”, który przedstawił Teatr Ognia Inferis. Pokaz zrobił na publiczności ogromne wrażenie.

Podczas Mikołajek odbył się także wykład poświęcony profilaktyce uzależnień prowadzony przez Pana Michała Czajczyńskiego, po czym nastąpiło rozdanie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego z zakresu profilaktyki uzależnień pod nazwą „ Moje hasło profilaktyczne”. Wręczenia dyplomów oraz nagród dokonał Pan Robert Łoza Wójt Gminy Gizałki.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria I ( klasy I-III)

I miejsce – Jakub Czajczyński

II miejsce – Sandra Kupczyk

III miejsce – Julia Bryś

IV miejsce – Adam Osman

Wyróżnienia:

- Ksawery Garbaciak

- Mateusz Jabłoński

- Igor Rojewski

- Eryk Mimier

Kategoria II ( klasy IV – VIII)

I miejsce – Jan Osman

II miejsce – Marta Łoza

III miejsce – Laura Kupś

IV miejsce – Wiktor Jabłoński

Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu mikołajkowym zostały obdarowane przez włodarza gminy słodkimi upominkami. Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów imprezy było losowanie głównej nagrody – sań wyścigowych, ufundowanych przez Pana Roberta Łozę Wójta Gminy Gizałki. Zwycięzcą losowania i właścicielką sań została Nela Kaźmierska.

Na zakończenie Mikołajek przybył wyczekiwany gość – Święty Mikołaj, który również rozdał dzieciom małe co nieco. Wiele dzieci skorzystało z możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z wyjątkowym gościem.  

Okazało się ku naszemu zdziwieniu, że zimowa aura, mróz i zmarznięte noski, to zupełnie nic takiego, gdyż na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych gościł ciepły uśmiech.

Dziękujemy mieszkańcom gminy Gizałki za obecność i wspieranie inicjatyw gminnych.

Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w przygotowanie Mikołajek Gminnych. Dziękujemy Pracownikom Urzędu Gminy Gizałki, Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach oraz OSP Gizałki. Dziękujemy także Mikołajowi, którym była Pani Genowefa Szymańska.

  • Mikołajki - zdjęcie nr 1
  • Mikołajki - zdjęcie nr 2
  • Mikołajki - zdjęcie nr 3
  • Mikołajki - zdjęcie nr 4
  • Mikołajki - zdjęcie nr 5
  • Mikołajki - zdjęcie nr 6
  • Mikołajki - zdjęcie nr 7
  • Mikołajki - zdjęcie nr 8
  • Mikołajki - zdjęcie nr 9
  • Mikołajki - zdjęcie nr 10
  • Mikołajki - zdjęcie nr 11
  • Mikołajki - zdjęcie nr 12
  • Mikołajki - zdjęcie nr 13
  • Mikołajki - zdjęcie nr 14
  • Mikołajki - zdjęcie nr 15
  • Mikołajki - zdjęcie nr 16
  • Mikołajki - zdjęcie nr 17
  • Mikołajki - zdjęcie nr 18

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punktów pobrań w Wielkopolsce

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punktów pobrań w Wielkopolsce

  • W związku z coraz większą liczbą pacjentów kierowanych na testy w kierunku koronawirusa, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, w jaki sposób można uzyskać zlecenie na test, gdzie się zgłosić na pobranie wymazu i jak się do niego przygotować.
  • W czasie IV fali pandemii WOW NFZ uruchamia kolejne punkty pobrań, a w dotychczas działających wydłużane są godziny pracy.
  • Trzy nowe punkty zostały otwarte w ostatnim czasie w Poznaniu, od 1 grudnia zaczyna przyjmować pacjentów dodatkowy punkt w Lesznie przy ul. Niepodległości 49.
  • W załączniku przesyłamy listę miejsc w Wielkopolsce, do których można zgłosić się na pobranie wymazu do testu w kierunku obecności koronawirusa. Wykaz znajduje się także na stronie internetowej: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/15939/

Na bezpłatne pobranie wymazu w punkcie pobrań mogą zgłosić się osoby, które posiadają zlecenie na test w kierunku Sars-Cov-2. Zlecenie takie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz, który nie posiada umowy z NFZ. Zlecenie może zostać wystawione w trakcie teleporady. Pacjent otrzymuje wtedy numer skierowania, z którym może zgłosić się do dowolnego punktu pobrań.

Osoby, które podejrzewają u siebie lub u dziecka zakażenie koronawirusem, mogą wypełnić formularz on-line i jeśli ryzyko wystąpienia COVID-19 zostanie określone jako wysokie, automatycznie takiej osobie zostanie wystawione zlecenie wykonania testu. W takim przypadku termin oraz adres najbliższego punktu pobrań zostaną podane w SMS-ie. W wiadomości znajdzie się także link do strony internetowej, na której można dokonać zmiany wskazanego pierwotnie terminu.

Przypominamy, że testy w kierunku koronawirusa są bezpłatne dla osób posiadających zlecenie. Koszty takiego badania pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przypominamy, że po wystawieniu zlecenia testu obowiązuje kwarantanna, którą można opuścić na czas dojazdu do punktu pobrań i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne. W przypadku wyniku pozytywnego, kwarantanna automatycznie zostaje zmieniona na izolację.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy:

  • spożywać posiłków i napojów
  • żuć gumy
  • płukać jamy ustnej i nosa
  • myć zębów
  • przyjmować leków
  • palić papierosów.

Po wykonaniu testu, jego wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Niektóre laboratoria udostępniają pacjentom własny system elektroniczny, w którym można sprawdzić swój wynik. Dane do logowania otrzymamy wtedy w punkcie pobrań. Jeśli wykonanie testu zlecił lekarz rodzinny, powinien on poinformować swoich pacjentów o wyniku. Jeśli wynik testu okaże się pozytywne, z taką osobą skontaktuje się pracownik sanepidu, który przeprowadzi wywiad epidemiologiczny i poinformuje o dokładnym czasie izolacji.

Przypominamy, aby osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, uważnie obserwowały swoje objawy, a w momencie pogorszenia się samopoczucia natychmiast skontaktowały się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoniły na numer 112.

Więcej informacji może udzielić:

Marta Żbikowska-Cieśla

Rzecznik prasowy WOW NFZ

Tel. 785-252-974

e-mail: marta.zbikowska-ciesla@nfz-poznan.pl

Rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego

9 grudnia 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie XXVII Gminnego Konkursu na „Najładniejszą kartkę, stroik oraz szopkę bożonarodzeniową”. Spośród 209 prac (kartki i stroiki), które do dnia 08.12.2021 r. wpłynęły na konkurs, Jury w składzie: Patrycja Woźniak – Konecka – Przewodnicząca, Jolanta Ratajczyk, Judyta Podsadna - protokolant wyłoniło następujących laureatów w poszczególnych kategoriach:

Kartka bożonarodzeniowa

Kategoria I

I miejsce – Zuzanna Nowak

II miejsce – Kornelia Kaczorowska

III miejsce – Filip Tomczak

Kategoria II

I miejsce – Maksymilian Latański

II miejsce – Franciszek Jędraszak

III miejsce – Wiktoria Falkowska

Kategoria III

I miejsce – Wiktoria Olejniczak

II miejsce – Antoni Słoma

III miejsce – Laura Kupś

Kategoria IV

I miejsce – Jagoda Gatak

II miejsce – Bartosz Rola

III miejsce – Martyna Bodzianowska

Stroik bożonarodzeniowy

Kategoria I

I miejsce – Martyna Glapa

II miejsce – Oliwia Bryś

III miejsce – nie przyznano

Kategoria II

I miejsce – Fabian Skitek

II miejsce – Kacper Walczak

III miejsce – Szymon Dyoniziak

Kategoria III

I miejsce – Gabriela Dominiak

II miejsce – Adam Grześkowiak

III miejsce – Agata Czajczyńska

Kategoria IV

I miejsce – Rafał Pietryga

II miejsce – Wiktor Jabłoński

III miejsce – Klaudia Dudzik

Wyróżnienia

Stroik bożonarodzeniowy

  1. Blanka Rojewska
  2. Leon Osiński
  3. Eliza Podsadna
  4. Jagoda Gatak
  5. Szymon Glapa
  6. Jakub Czajczyński
  7. Julia Antoniak
  8. Mateusz Jabłoński
  9. Agata Mączka
  10. Natalia Lewicz

Kartka bożonarodzeniowa

  1. Oliwia Bryś
  2. Maria Kaźmierski
  3. Anna Taczała
  4. Lena Piętka
  5. Igor Rojewski
  6. Jakub Jędraszak
  7. Asia Pietrzak
  8. Stanisław Dąbrowski
  9. Igor Kaczmarek
  10. Kacper Koliński

Serdecznie gratulujemy!!!

Laureaci oraz wszystkie osoby wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody. Po odbiór nagród zapraszamy 16 grudnia (czwartek) w godzinach 8:00 – 15:30, 16:30 – 19:30 do Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach ul. Wrzesińska 16.

  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 1
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 2
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 3
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 4
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 5
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 6
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 7
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 8
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 9
  • Zdjęcie prac konkursowych - nr 10

Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Spóźniłeś się z opłaceniem składek? Od nowego roku to nie będzie już przeszkoda w uzyskaniu zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmian w zasiłkach od stycznia będzie więcej. Dotyczą m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania.

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca 2021 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Zasiłek mimo spóźnienia ze składkami

Jedna ze zmian dotyczy prawa do zasiłku chorobowego dla osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli między innymi prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. 

Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie - wskazuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Corocznie ZUS otrzymywał ponad 150 tys. wniosków o przywrócenie terminu płatności składek od przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich opłaceniem, a chcieli zachować prawo do zasiłku. Od nowego roku takie wnioski nie będą już potrzebne.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie   zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia. Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia. To zasady analogiczne jak w przypadku świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiany w wysokości zasiłku

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach. Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi, co do zasady, 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc., bez względu na to, czy dotyczy osoby hospitalizowanej, czy przebywającej w domu - wyjaśnia rzeczniczka.

Kolejna zmiana wskazuje, że od 2022 roku podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj), nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas w przepisach była mowa o przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Korekty okresu zasiłkowego

Tzw. okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami. W przypadku przerw w niezdolności do pracy, do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy przypadający przed przerwą, o ile jest ona spowodowana tą samą przyczyną, a przerwa nie przekracza 60 dni.  Od stycznia nie będzie mieć znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo, bez względu na to, czy chodzi o te same choroby, czy różne.

Wyjątkiem od tej zasady ma być niezdolność do pracy przypadająca na czas ciąży. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą wynoszącą do 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Według nowych przepisów po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.

ZUS przypomina, że osoba, której wyczerpał się okres zasiłku, nadal będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy osobie, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Macierzyński w razie śmierci pracodawcy

Prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają od stycznia kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Dotychczas nie miały w takiej sytuacji prawa do zasiłku.

Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego – tłumaczy Nowicka - To znaczy, że kobiety w ciąży, które stracą umowę w związku ze śmiercią pracodawcy, będą zabezpieczone tak samo jak te, których pracodawca uległ likwidacji lub upadłości.

Ewa Szymankiewicz
koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji
regionalny koordynator ds. dostępności

Segregacja styropianu opakowaniowego i budowlanego

Gdzie wyrzucić styropian?

Styropian opakowaniowy

Styropian opakowaniowy czysty to taki, który służył do transportu przedmiotów, jak również tacki czy pojemniki na jedzenie, na których nie zostały ślady pożywienia. Taki styropian wyrzucamy do pojemników oznaczonych kolorem żółtym, czyli do metali i tworzyw sztucznych. Prosimy o usuwanie resztek jedzenia, ponieważ brudne tacki lub pojemniki na jedzenie z pozostałościami po jedzeniu powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane.

Styropian budowlany

Styropian, który pozostał po ociepleniu budynku to odpad budowlany i nie może trafić ani do pojemnika na odpady zmieszane, ani do worka na odpady segregowane. Od 1 stycznia 2022 r. w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gizałkach, będzie obowiązywał podział styropianu budowlanego na czysty i zanieczyszczony. Styropian budowlany czysty to taki, który nie został wykorzystany podczas ocieplania elewacji i wrzucamy go do osobnego kontenera. W kontenerze tym można również umieszczać styropian opakowaniowy dużych rozmiarów (np. po lodówce), który nie mieści się w domowym pojemniku. Styropian zanieczyszczony elementami elewacji, kasetony, boazerie styropianową, wełnę mineralną oraz maty wygłuszające (umieszczane np. pod panelami podłogowymi) umieszczamy w kontenerze na zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu.

Czyste Powietrze - spotkanie informacyjne dla mieszkańców z terenu gminy Gizałki

Wójt Gminy Gizałki serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Spotkanie odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021 r. o godz. 10:00  w sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach. W trakcie spotkania będzie można indywidualnie zapoznać się z założeniami Programu. W związku z sytuacją epidemiologiczną prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz o zachowanie przepisowego dystansu.

drukuj (Czyste Powietrze - spotkanie informacyjne dla mieszkańców z terenu gminy Gizałki)

Od 1 grudnia nowy system poboru opłat na autostradach A2 i A4

  • Baner informacyjny

Kierowco!

Teraz państwowymi odcinkami autostrad A2 (Stryków-Konin) i A4 (Wrocław-Sośnica) przejedziesz bez szlabanów.

Od 1 grudnia nie ma już bramek manualnego poboru opłat, a za przejazd można zapłacić na kilka sposobów:

  1. kupując przed podróżą e-bilet autostradowy:
    1. w aplikacji e-TOLL PL BILET,
    2. w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL: mPay, Autopay, Spark – na bieżąco aktualizowana lista partnerów wraz z linkami do aplikacji dostępna jest na stronie etoll.gov.pl,
    3. w stacjonarnej sieci sprzedaży na stacjach Orlen – aktualna lista stacji na których kupisz bilet w serwisie etoll.gov.pl,
  2. korzystając w trakcie podróży z aplikacji e-TOLL PL.

Dowiedz się więcej:

Od 1 grudnia Nowy System Poboru Opłat Autostradowych #eTOLL – animacja informacyjna [YouTube]

Jak zarejestrować się w aplikacji e-TOLL PL – instrukcja [YouTube]

Jak rozpocząć przejazd płatny w aplikacji e-TOLL PL – instrukcja [YouTube]

Najnowsze informacje i aktualności na oficjalnej stronie systemu e-TOLL: etoll.gov.pl

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach spełnia swoje marzenia

  • Logotypy programu
    Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030

Nieformalna grupa Gambit, działająca pod Patronatem Uczniowskiego Klubu Sportowego Tobruk  przy Szkole Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach przystąpiła do tegorocznej edycji Konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara i pozyskała fundusze w wysokości 9 863,10 zł, które przeznaczyła na realizację projektu Wyspa Szachowa, szachy łączą pokolenia. Z ponad 180 złożonych wniosków znalazł się on w pięćdziesiątce zwycięskich inicjatyw społecznych. Dzięki projektowi na boisku szkolnym pojawiły się zewnętrzne stoły do gry w szachy na świeżym powietrzu. Dla chętnych uczniów został przeprowadzony cykl warsztatów szachowych, które poprowadził absolwent Szkole Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach, a na zakończenie projektu odbył się turniej szachowy.

Na tym nie koniec! W ramach Inicjatywy Młodzieżowej opracowane zostało działanie Historia zamknięta w muralu. Dzięki niemu można było zrealizować jeszcze jedno marzenie – w wyjątkowy sposób upamiętnić bohaterstwo Patronów szkoły. Na budynku szkolnym powstało niezwykłe dzieło, autorstwa Jarosława Czyża – artysty z Wrześni,  nawiązujące do 80. rocznicy walk o Tobruk. Wykonanie muralu poprzedziły warsztaty plastyczne z artystą oraz konkurs na projekt muralu.

Konkurs plastyczny

Zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym z zakresu profilaktyki uzależnień  „Moje hasło profilaktyczne”. Szczegóły w załącznikach.

Wieczór iluzji

Drogie Dzieci!

Zapraszamy Was na wyjątkowy, magiczny wieczór... wieczór iluzji z iluzjonistą Mag Marco 24 listopada (środa) o godz. 17:00 w sali GCK w Tomicach.

Pamiętajcie o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zabierzcie ze sobą maseczki!

  • Plakat informacyjny

Konkurs Bożonarodzeniowy

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach ogłasza XXVII Konkurs na " Najładniejszą Kartkę, Stroik oraz Szopkę Bożonarodzeniową".

Prace konkursowe: kartki oraz stroiki należy dostarczyć do Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach w terminie do 8 grudnia 2021 r.

Szopki bożonarodzeniowe z kolei należy dostarczyć do Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach w terminie do 19 grudnia 2021 r.

Zachęcamy do udziału w konkursie!!! Czekają ciekawe nagrody...

Szczegóły pod numerem telefonu: 695-401-460

Dzień Pracownika Socjalnego

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składam wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za wysiłek oraz trud wkładany w codzienną pracę i pomoc potrzebującym mieszkańcom naszej gminy.

Praca socjalna to wielkie i odpowiedzialne zadanie, które zawsze powinno budzić szacunek i wdzięczność całej lokalnej społeczności. Niesiona pomoc jest piękną, ale też ciężką pracą. Wymaga towarzyszenia cierpiącym, podejmowania trudnych decyzji,  wykazywania się szeroką wiedzą i umiejętnościami. Jest to szlachetna i ofiarna służba.

W tym wyjątkowym dniu życzę wszystkim pracownikom  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wiele osobistej i zawodowej satysfakcji, realizacji wszelkich zamierzeń, a także siły i motywacji do przezwyciężania trudów ludzkiego życia.

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

EkoRozmaitości w EkoGminie – zero waste, upcycling, recycling i kultura

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki zakończyło realizację projektu pod nazwą „EkoRozmaitości w EkoGminie – zero waste, upcycling, recycling i kultura”.

W ramach otrzymanego dofinansowania do programu zaangażowania społecznego 2021, organizowanego przez IKEA INGKA Group, właściciel spółki Eviva i lokalnej farmy wiatrowej Gizałki Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki zrealizowało 8 warsztatów ekologicznych (4 teoretyczne, 4 praktyczne) we wszystkich szkołach z terenu gminy Gizałki. Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy, szczególnie młodzieży. Podczas warsztatów Lucyna Roszak z Fundacji „ ANIMACJA” wprowadziła do tematyki zagrożeń klimatycznych i ocieplenia klimatu. Zapoznała uczniów z ideą zero waste, jako formy ograniczenia produkcji CO2 oraz ogólnie omówiła szerokie pojęcie recyclingu i upcyclingu, dzięki czemu uczniowie poznali tajniki ponownego wykorzystania odpadów. Podczas zajęć teoretycznych pani Lucyna wskazała także młodym ludziom działania, które należy wprowadzić do swojego codziennego życia, aby ochronić naszą planetę. Zajęcia praktyczne z kolei miały na celu, pokazanie dzieciom i młodzieży kilka sposobów na to, jak ponownie wykorzystać zasoby. Uczniowie dowiedzieli się, jak odświeżyć swoją garderobę, używając do tego jedynie kreatywności i podstawowych narzędzi, które każdy ma w zasięgu ręki.

W ramach projektu przeprowadzono również następujące konkursy ekologiczne: „ Eko- gadżety”, gdzie przedmiotem konkursu było wykonanie z surowców wtórnych dowolnego przedmiotu codziennego użytku np. misa na owoce, organizer na biurko, itp. oraz konkurs „ Ciuszki z odzysku” , który polegał na odnowieniu według własnego pomysłu dowolnej rzeczy ze swojej garderoby np. T-shirt, jeansy. Nagrody konkursowe były bardzo praktyczne: torby termiczne na śniadanie, lunch boxy, kubki termiczne, bidony.

Projekt umożliwił także doposażenie sali zajęć  Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach. Mamy nadzieję, że nowo wyposażona sala sprawi, że zajęcia będą w niej jeszcze bardziej atrakcyjne, a lokalna społeczność będzie chętnie tutaj wracała.

Kwota dofinansowania: 9 700 zł.

  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 1
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 2
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 3
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 4
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 5
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 6
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 7
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 8
  • Zdjęcie z realizacji projektu - nr 9
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 1
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 2
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 3
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 4
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 5
  • Sala do zajęć w GCK - zdjęcie nr 6

Nowy wizerunek sali wiejskiej w Orlinie Małej

Dobiegła końca realizacja zadania pn.: „Remont budynku sali wiejskiej w Orlinie Małej wraz z zagospodarowaniem terenu”.

Zakres robót obejmujący wymianę pokrycia dachu, wykonanie nowego orynnowania oraz nowej elewacji budynku wykonał Zakład Dekarsko-Blacharski Marek Wieczorek z Pleszewa. Druga część zadania polegająca na zagospodarowaniu otoczenia wokół sali została zrealizowana przez mieszkańców sołectwa Orlina. Zgodnie z założeniami projektu mieszkańcy wykonali prace obejmujące utwardzenie terenu w obrębie budynku kostką brukową i tłuczniem kamiennym, wykonanie klombu oraz nasadzenie roślin ozdobnych. Mieszkańcom, którzy zaangażowali się w realizację projektu, składamy podziękowania za wykonane prace na rzecz społeczności lokalnej.

Ostateczny koszt inwestycji wyniósł 105 022,82 zł. Na realizację zadania Gmina Gizałki pozyskała dofinansowanie w kwocie 47 283,00 zł w ramach XI edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” organizowanego przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Pozostała część w wysokości 45 921,02 zł została sfinansowana z budżetu gminy oraz środków funduszu sołeckiego sołectwa Orlina w wysokości 11 818,80 zł.

Gmina Gizałki otrzymała 5 700 000 zł dofinansowania

Gmina Gizałki w wyniku pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 700 000 zł do oczekiwanej od lat inwestycji pn.: „Budowa drogi gminnej nr 632049P Orlina Duża-Białobłoty”.

Wykonana zostanie jezdnia asfaltowa o szer. 5,5 m i długości 3 km wraz z nową, pełną konstrukcją podbudowy pod jezdnię, chodnik o szer. 2 m na odcinku 725 m oraz odwodnienie drogi poprzez rowy przydrożne i kanalizację deszczową. W ramach zadania wykonana zostanie również wymiana istniejących przepustów drogowych, przebudowa zjazdów, budowa przejścia dla pieszych, a także włączenie do drogi wojewódzkiej nr 443 i drogi powiatowej nr 4313P.

Realizacja inwestycji zaplanowana jest na rok 2022. 

Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gizałki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w imieniu Ojczyzny w kościele parafialnym w Szymanowicach. Mszę świętą odprawił ks. Proboszcz Marcin Holak.

Następnie uczestnicy obchodów przejechali na cmentarz, gdzie oddano hołd poległym. Komendant Gminny Związku OSP RP Józef Gmyrek odczytał Apel Poległych, a  przedstawiciele władz samorządowych w osobach Wójta Gminy Gizałki Pana Roberta Łozy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Gizałki Pana Romana Rojewskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Gizałki Pana Piotra Lisa, Radny Rady Powiatu Pleszewskiego Pan Piotr Kopczyński, sołtysi, Zarząd Gminny OSP, kierownicy zakładów i jednostek organizacyjnych z terenu gminy, dyrektorzy szkół,  mieszkańcy gminy złożyli na pomnikach Powstańców Styczniowych i Poległych podczas II Wojny Światowej wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Przy grobach wartę pełnili druhowie strażacy. Ksiądz Proboszcz odmówił także modlitwę za Poległych.

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli Szkoły Podstawowej w Gizałkach, gdzie zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy mogli wysłuchać Koncertu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w wykonaniu uczniów tej szkoły, zespołu wokalnego „ Maki i Chabry”, a także laureatów konkursu.

W trakcie koncertu przemówienie wygłosił Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza.

Po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom „VIII Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej” organizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach. Wręczenia dokonał Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza. Laureaci pierwszych miejsc otrzymali także pamiątkowe statuetki.

Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości byli: Wójt Gminy Gizałki, Gminne Centrum Kultury w Gizałkach przy współpracy jednostek OSP z terenu gminy Gizałki, a także Szkoły Podstawowej w Gizałkach.

  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 1
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 2
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 24
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 3
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 4
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 5
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 6
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 7
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 8
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 9
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 10
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 11
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 12
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 13
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 14
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 15
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 16
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 17
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 18
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 19
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 20
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 21
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 22
  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości - zdjęcie nr 23

Strażacki Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Samorząd Gminy Gizałki zorganizował Gminny Strażacki Turniej Piłki Siatkowej, w którym wzięło udział 8 drużyn z terenu gminy.

Po rozlosowaniu grup, rozpoczęto rozgrywki. Zwycięzcy i drużyny z drugich miejsc spotkały się w półfinałach. W pierwszym półfinale drużyna OSP Ruda Wieczyńska pokonała w setach 2 : 0 drużynę z OSP Wierzchy – Leszczyca. W drugim półfinale OSP Białobłoty zwyciężyło w setach 2 : 0 OSP Szymanowice.

O pierwsze miejsce rywalizowały: OSP Białobłoty oraz OSP Ruda Wieczyńska. Finalnie zwyciężyła drużyna OSP Białobłoty 2 : 0.
Na zakończenie Turnieju Wójt Gminy Robert Łoza wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy, a pierwszym trzem drużynom nagrodę rzeczową w postaci piłki. Drużyna OSP Białobłoty otrzymała Puchar Wójta Gminy Gizałki.

Turniej cieszył się dużą popularnością wśród strażaków. Wszystkie spotkania odbywały się w duchu „fair play”, a uczestnicy turnieju włożyli wiele serca, zaangażowania i wysiłku w rozgrywane mecze. 

Otwarcia i zamknięcia turnieju dokonał Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza.

  • Turniej piłki siatkowej - zdjęcie nr 1
  • Turniej piłki siatkowej - zdjęcie nr 2
  • Turniej piłki siatkowej - zdjęcie nr 3
  • Turniej piłki siatkowej - zdjęcie nr 4

Wizyta Wicemarszałka w Gminie Gizałki

W dniu 8 listopada 2021 r. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski odwiedził Gminę Gizałki. Celem wizyty było przedstawienie inwestycji gminnych zrealizowanych w bieżącym roku na terenie gminy z dofinansowaniem Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również Starosta Pleszewski Maciej Wasilewski oraz przedstawiciele władz lokalnych. Wizytę rozpoczęto od prezentacji nowej drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej w kierunku Łęgu, zbudowanej z dofinansowaniem Samorządu Województwa. Następnie uczestnicy spotkania udali się do miejscowości Krzyżówka, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanej drogi gminnej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza, przewodniczący Rady Gminy Roman Rojewski, radny Henryk Osman, sołtys Halina Osman oraz wykonawca inwestycji właściciel firmy EKO-BUD Jacek Majdecki. Ta inwestycja została zrealizowana również z dofinansowaniem od Samorządu Województwa w ramach dotacji do budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Łączna wartość tych dwóch inwestycji to 475 675,09 zł, z czego 246 250,00 zł to dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Orlinie Małej, gdzie realizowany był projekt pn.: „Remont budynku sali wiejskiej w Orlinie Małej wraz z zagospodarowaniem terenu” w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Wartość zadania wyniosła 105 022,82 zł, z czego 47 283,00 zł stanowiło dofinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Z tego samego programu, w latach ubiegłych, zostały zrealizowane zadania obejmujące budowę palcu zabaw dla dzieci i siłowni zewnętrznej na terenie przy sali wiejskiej. Obie inwestycje również dofinansował Urząd Marszałkowski.

Na zakończenie spotkania nastąpiło przekazanie specjalistycznych parawanów dla Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pleszewskiego, w tym dla jednostki OSP Wierzchy-Leszczyca. Parawany zostały sfinansowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu.

Wizyta Wicemarszałka stała się okazją nie tylko do zapoznania się z bieżącymi działaniami na rzecz rozwoju lokalnego, ale także do rozmów o wspólnej realizacji zadań jakie stoją przed samorządami.

  • Cztery osoby stojące na drodze gruntowej, w tle samochód, pola i drzewa
  • Siedem osób idących po asfaltowej drodze, po lewej stronie płot i samochody, po prawej stronie drzewa
  • Osiem osób stojących na drodze i przecinających wstęgę, w tle betonowy plot i drzewa
  • Grupka idących osób na tle szarego budynku
  • Grupa stojących ludzi na tle budynku
  • Siedem osób na tle placu zabaw i drewnianej altany
  • Grupa osób stojących w rzędzie, część osób w mundurach straży pożarnej
  • Grupa osób stojących w rzędzie, część osób w mundurach straży pożarnej

VIII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Gminne Centrum Kultury w Gizałkach zorganizowało już „VIII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej”.

Spośród 22 uczestników konkursu jury wyłoniło następujących laureatów:

Kategoria I (klasy I-III)

I miejsce – Zuzanna Lewandowska
II miejsce - Zuzanna Glapa

Kategoria II (klasy IV-VI)

I miejsce – Sandra Majdecka
II miejsce – Wiktoria Olejniczak
III miejsce – Marta Łoza

Kategoria III (klasy VII-VIII)

I miejsce – Aleksandra Sip
II miejsce - Martyna Pańczak
III miejsce ex aequo – Aleksandra Funtowicz, Martyna Mikołajczak

Głównym celem konkursu jest popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, a także wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży.

Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród 11 listopada o godzinie 16:00 do auli Szkoły Podstawowej w Gizałkach.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. 

Narodowe Święto Niepodległości

Samorząd Gminy Gizałki serdecznie zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

8 listopada - Międzyszkolny Turniej Szachowy

9 listopada - Gizalski Bieg Niepodległościowy dla Dzieci i Młodzieży

11 listopada (15:30) - Strażacki Turniej Piłki Siatkowej


11 listopada 2021 r.

10:30 Msza św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Szymanowicach

11:30 Uroczystości na cmentarzu:

  • Apel Poległych
  • Złożenie wiązanek na Grobach Powstańców i Poległych w czasie II Wojny Światowej
  • Modlitwa

16:00 Aula Szkoły Podstawowej w Gizałkach

  • Koncert Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w wykonaniu zespołu wokalnego "Maki i Chabry", uczniów Szkoły Podstawowej w Gizałkach oraz laureatów Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
  • Podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej

Dotacja dla Biblioteki Publicznej Gminy Gizałki

  • Informacja o dofinansowaniu

Wyniki Konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Rocznego programu współpracy Gminy Gizałki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022”

Do dnia 27.10.2021 r. przedstawiciele organizacji pozarządowych posiadali możliwość zgłaszania uwag do „Rocznego programu współpracy Gminy Gizałki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022.” 

W wyznaczonym terminie, tj. do dnia 27.10.2021 r. do godz. 10:00 nie wpłynęły żadne uwagi  ani propozycje zmian do projektu uchwały.

Uchwała w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Gizałki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022 zostanie przedłożona Radzie Gminy Gizałki.

  • autor: Agata Jańczak

Bezpłatne badania mammograficzne

W dniu 15-11-2021 w Gizałkach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne realizowane przez firmę Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. w Poznaniu.

OPEN to ośrodek diagnostyczny posiadający status Ośrodka Referencyjnego w zakresie diagnostyki gruczołu piersiowego Siemens.
Mammobusy OPEN wyposażone są w najnowocześniejsze cyfrowe mammografy.

Zachęcamy wszystkie mieszkanki naszej gminy urodzone w latach (1952- 1971) do udziału w nieodpłatnym badaniu. Mammobus będzie dostępny przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Kaliska 23 w godzinach 14:00-17:00.

Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy zarezerwować termin swojego badania telefonicznie pod nr 61 855 75 28 lub wysłać maila z prośbą o kontakt podając nr telefonu na adres mammobus@open.poznan.pl

Więcej informacji na temat projektu bezpłatnych badań dla kobiet znajdziecie Państwo na stronie https://openbadania.pl

O zaletach mammografii i celowości badań informacje można znaleźć tu: https://open.poznan.pl/qa/

  • Baner promujący akcję

Apel w sprawie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych

Szanowni mieszkańcy Gminy Gizałki! Przypominam o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów. Od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady już w domu zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów niesegregowanych (zmieszanych), co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów.

Apeluję zatem o dokładną i prawidłową segregację odpadów komunalnych.

Wszelkie informacje dotyczące zasad prawidłowej segregacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej Gminy Gizałki w zakładce gospodarka odpadami.

Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. Z przeprowadzanych kontroli wynika, że odpady, które powinny zostać zgromadzone i oddane w terminie zbiórki odpadów segregowanych, trafiają do pojemników na pozostałości z sortowania. Zdarza się też niestety, że w pojemnikach znajdowały się również odpady niebezpieczne, odpady remontowo-budowlane, czy z działalności rolniczej i gospodarczej. Z licznych informacji (dokumentowanych fotograficznie) przekazywanych przez ZGO Sp. z o.o., wynika, że w wielu gospodarstwach domowych nienależycie segregowane są odpady komunalne.

Przypominam, że każdy mieszkaniec naszej gminy może nieodpłatnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gizałki ul. Wrzesińska 17 odpady komunalne takie jak: przeterminowane leki, odpady niebezpieczne, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego segregowania odpadów komunalnych przez firmę ZGO-NOVA Sp. z o.o. odpady nie będą odbierane do czasu prawidłowego ich posegregowania. Jeżeli takowa sytuacja będzie się powtarzać, Gmina zobowiązana będzie właścicielowi nieruchomości naliczyć wyższą stawkę za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Obecnie jest to kwota 40,00 zł/osoby. 

PAMIĘTAJMY,
ŻE OD JAKOŚCI SEGREGACJI ODPADÓW ZALEŻY
WYSOKOŚĆ OPŁAT JAKIE WSZYSCY PONOSIMY
ZA ICH ZBIÓRKĘ I ZAGOSPODAROWANIE.

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

 

drukuj (Apel w sprawie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych)

  • Flaga i godło Polski

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

W dniu 14.06.2021 r. Gmina Gizałki zawarła z Wojewodą Wielkopolskim umowę o udzielenie dofinansowania zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 632030P Szymanowice-Tomice”. Kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 1 087 956,09 zł, co stanowi 50% szacowanego kosztu inwestycji.

Inwestycja drogowa obejmuje wykonanie na odcinku 1,5 km nowej nawierzchni asfaltowej o szerokości 5 m wraz z ciągiem pieszo-rowerowym, wymianę przepustów drogowych, budowę kanalizacji deszczowej i zjazdów, a także przebudowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 442.

Celem projektu jest poprawa warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwiększenie dostępności komunikacyjnej, poprawa dojazdu do obiektów użyteczności publicznej oraz wzrost atrakcyjności mieszkaniowej i inwestycyjnej.

Inwestycja jest w trakcie realizacji.

  • Jezdnia, pobocza z piasku, z lewej strony pas pod budowę chodnika wydzielony krawężnikami, w tle maszyna budowlana i łąka
  • Pobocze jezdni z krawężnikami, na poboczu piasek i warstwa cementu, z boku pas jezdni, w tle oznakowanie robót, łąka i drzewa
  • Pas jezdni z wykopami, maszyny budowlane, robotnicy, oznakowanie robót, drzewa
  • Pobocze wysypane drobnym, szarym kamieniem, z boku pas jezdni, w tle oznakowanie robót, domy i drzewa

drukuj ()

  • autor: Aleksandra Grochmal

Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z /s w Tomicach zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w formie nagrania. Nagrania należy dostarczyć do 29 października do Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach. Konkurs będzie rozpatrywany w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII -VIII.

Szczegóły:

695-401-460

Konsultacje społeczne

Zapraszamy organizacje pozarządowe działające na terenie gminy Gizałki na konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Rocznego programu współpracy Gminy Gizałki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022”.

Urząd Gminy Gizałki przedkłada do konsultacji społecznych projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu współpracy Gminy Gizałki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022.

Uwagi dotyczące uchwały można zgłaszać pisemnie w Sekretariacie Urzędu Gminy Gizałki lub e-mail: ug@gizalki.pl do dnia 27.10.2021 r. do godz. 10.00. 

Projekt uchwały będzie przedmiotem rozpatrzenia na sesji Rady Gminy Gizałki.

Oficjalne otwarcie drogi Szymanowice - Tomice

W dniu 18 października odbyło się oficjalne otwarcie drogi gminnej nr 632030P  Szymanowice-Tomice. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali poseł na sejm RP Tomasz Ławniczak, reprezentująca minister Marlenę Maląg Elżbieta Ostrysz, Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza, przewodniczący Rady Gminy Roman Rojewski, Sołtys Andrzej Matysiak oraz wykonawca inwestycji właściciel firmy EKO-BUD Jacek Majdecki. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele lokalnej społeczności, mieszkańcy oraz osoby zaangażowane w realizację zadania. Poświęcenia drogi dokonał wikariusz parafii w Szymanowicach ksiądz Arkadiusz Pryka.

W ramach zadania przebudowana została droga o łącznej długości ponad 1,5 km i szerokości jezdni 5,5 m. Zakres prac obejmował wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej, budowę kanalizacji deszczowej i zjazdów, wymianę przepustów drogowych oraz przebudowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 442. Na całej długości inwestycji wybudowano ścieżkę rowerową o szer. 2 m z dopuszczeniem ruchu pieszego, co znacząco wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi.

Całkowita wartość zadania wyniosła 2 366 979,61 zł. Inwestycja została wsparta finansowo z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1 087 747,59 zł, co stanowi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a także środkami z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 809 542,00 zł.

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w imieniu samorządu Gminy Gizałki pragniemy skierować najlepsze życzenia do wszystkich Pracowników Oświaty.

14 października jest szczególną okazją, by serdecznie podziękować Wam za wskazywanie młodemu pokoleniu autentycznych wartości życia, naukę tolerancji, szacunku i zrozumienia dla każdego człowieka oraz za przekazywanie najcenniejszego daru jakim jest niewyczerpane bogactwo wiedzy. 

Życzymy, by ta niełatwa misja przyniosła radość i satysfakcję, a także spotykała się z nieustającym szacunkiem społeczeństwa.

Życzymy również pozytywnych efektów działań, zrozumienia w oczach uczniów, wrażliwości oraz cierpliwości w pokonywaniu codziennych trudności. 

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

ZUS nie będzie prosił banków i telekomów o dane klientów

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów.

Chciałbym uspokoić ubezpieczonych i zdementować kilka nieprecyzyjnych informacji, jakie ostatnio pojawiły się w przestrzeni medialnej. Po pierwsze pracownicy ZUS nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Po drugie Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów – prostuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Nowe przepisy (znowelizowanej ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw), które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają bowiem ZUS takich uprawnień.

W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłku, jego wysokości, podstawy wymiaru oraz do jego wypłat, zarówno od ubezpieczonych jak i płatników składek.

Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub samych ubezpieczonych, utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację – dodaje Nowicka - Zdarzały się niestety sytuacje, że płatnicy składek lub sami ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia.

Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców, przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy pracownik wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy – wyjaśnia rzeczniczka.

Zakończono kolejną inwestycję drogową

Zakończono prace przy przebudowie drogi gminnej nr 632058P w miejscowości Krzyżówka.

W ramach inwestycji powstała droga asfaltowa o długości 447 m i szerokości 4 m wraz z poboczami o szerokości 0,75 m.

Wykonawcą zadania była firma Budowlano-Usługowa EKO-BUD s.c. z Lisewa.

Wartość robót wyniosła 231 908,92 zł, z czego 208 500,00 zł zostało dofinansowane ze środków pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Konkurs na logo

Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości" wraz ze Stowarzyszeniem "LGD 7- Kraina Nocy i Dni" organizują konkurs na logo projektu współpracy. Szczegóły w załączonym Regulaminie.

Projekty edukacyjne ZUS dla dzieci i młodzieży

Wraz nowym rokiem szkolnym ruszyła kolejna edycja akcji edukacyjnych organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nauczyciele mogą zgłaszać swoich uczniów do udziału w „Projekcie z ZUS” oraz „Lekcjach z ZUS”. To doskonała okazja, nie tylko do poszerzenia wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, ale i do zdobycia atrakcyjnych nagród.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w „Projekcie z ZUS”. To jedna lekcja, której zwieńczeniem będzie wykonanie pracy dotyczącej ubezpieczeń społecznych. Może to być komiks, prezentacja albo film. Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej ZUS, a ich autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe – zachęca Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
 
Dla starszych uczniów ZUS przygotował „Lekcje z ZUS”. W trakcie czterech lekcji uczniowie dowiedzą się, jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać z ZUS, od czego zależy ich wysokość oraz jakie prawa i obowiązki ma osoba, która prowadzi własną firmę. 
  
Po „Lekcjach z ZUS” zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na finalistów czekają nagrody rzeczowe, a także dodatkowe punkty w rekrutacjach oraz indeksy kilkunastu uczelni wyższych – dodaje Nowicka.

Do „Lekcji z ZUS” można zgłaszać się przez cały rok szkolny, najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Dzięki temu szkoła będzie mogła wziąć udział w tegorocznej edycji Olimpiady. Zgłoszenia do olimpiady przyjmowane są do 29 października, a pierwszy etap odbędzie się 23 listopada. 

Zarówno w przypadku „Projektu” jak i „Lekcji”, ZUS służy materiałami dydaktycznymi oraz merytorycznymi poradami na każdym etapie współpracy. Szczegóły na temat projektów znajdują się na stronie serwisu https://www.zus.pl/edukacja. Na pytania dotyczące projektów edukacyjnych i zgłoszenia nauczycieli czeka koordynator ds. komunikacji społecznej pod numerem telefonu 62 735 73 60. 

Pięknieje wieś Orlina Mała

Trwają prace związane z realizacją projektu pn. „Remont budynku sali wiejskiej w Orlinie Małej wraz z zagospodarowaniem terenu”. Obecnie zakończono pierwszy etap polegający na wymianie pokrycia dachu i wykonaniu nowego orynnowania, pomalowana została również elewacja budynku. Wartość powyższych prac wyniosła 96 204,02 zł, a ich wykonawcą był Zakład Dekarsko-Blacharski Marek Wieczorek z Pleszewa.

Drugim etapem prac jest utwardzenie placu w obrębie sali wiejskiej kostką brukową i kruszywem łamanym oraz wykonanie klombu i nasadzeń krzewów. Materiały budowlane zostały już zakupione, a ich wbudowaniem zajmują się mieszkańcy jako wkład pracy wymagany w regulaminie dofinansowania.

Wartość całkowita zadania to 103 862,42 zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” wynosi  47 283,00 zł. Wkład własny stanowią środki budżetu gminy w wysokości 45 921,02 zł oraz środki funduszu sołeckiego sołectwa Orlina w wysokości 10 658,40 zł.

Planowany termin zakończenia całości zadania to koniec października br.

Uwaga! ZUS ogłasza konkurs dla uczniów i studentów

„Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku” – to tytuł konkursu ogłoszonego przez ZUS, w ramach realizacji kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i szkół wyższych. 

Konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a korzystanie z internetu i bankowości elektronicznej nie jest wcale takie trudne. Jak się tego nauczyć? Korzystając z wiedzy swoich dzieci i wnuków. To właśnie dla młodzieży ruszył konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do posiadania konta w banku”.

Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie korzyści z posiadania konta w banku i zachęcenie, w pomysłowy sposób, swoich bliskich, do założenia takiego konta i korzystania z niego online – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Prace można przygotować w zależności od wieku i poziomu szkoły, w czterech kategoriach: plakat, komiks, film, infografika/materiał multimedialny. Prace można wykonać indywidualnie lub zbiorowo.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 29 października br., natomiast same prace należy przekazać do ZUS do 10 grudnia 2021 r. Łączna pula nagród dla laureatów wynosi 35 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej zus.pl/konkursbzb oraz u koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji w każdym oddziale ZUS w całej Polsce  (kontakty do koordynatorów dostępne są na stronie).   

Dobry Start

Przypominamy mieszkańcom, że do 30 listopada br. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 300+ (wyłącznie elektronicznie).  

Więcej na stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

Ankieta

W związku z rozpoczęciem prac nad ewaluacją końcową Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” zaprasza mieszkańców regionu do wyrażenia opinii na temat warunków życia w naszej gminie.

Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki posłużą wyłącznie temu, aby dostosować Lokalną Strategię Rozwoju do potrzeb mieszkańców i regionu. Ankieta dostępna będzie do dnia 14.10.2021 r.

Gmina Gizałki: https://omikronbadania.pl/questo/b.php?a=ae50311a&&b=73ef2d757&&c=2f4a2917

Projekty edukacyjne ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza na dyżur telefoniczny pt. „Projekty edukacyjne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”

1 października 2021 r. (piątek) od 10:00 do 12:00  pod numerem tel. 62 735 73 69

13 października 2021 r. (środa) od 10:00 do 12:00  pod numerem tel. 62 735 73 69

Podczas dyżuru dowiesz się o:

•    „Projekcie z ZUS” realizowanym w szkołach podstawowych,
•    „Lekcjach z ZUS” realizowanych w  szkołach ponadpodstawowych,
•    Olimpiadzie wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” dla uczniów szkół ponadpodstawowych,
•    Konkursie dla uczniów i studentów pt. „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku”,
•    jakie korzyści niesie udział w naszych projektach edukacyjnych,
•    w jaki sposób szkoły mogą przystąpić do projektu. 

Zapraszamy do kontaktu!

Zwolnienie ze składek ZUS

Piloci wycieczek, właściciele sklepików szkolnych - ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

Jeszcze tylko do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Właściciele sklepików szkolnych, którzy mieli przestój w prowadzeniu działalności i ponieśli straty z powodu pandemii, mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku.

Taki przedsiębiorca musi jednak spełnić określone w przepisach warunki. Po pierwsze, powinien najpóźniej do końca września 2021 r. złożyć wniosek o zwolnienie. Po drugie posiadać dokument wystawiony przez dyrektora placówki i potwierdzający, że przedsiębiorca był związany z placówką umową najmu, przez co najmniej 14 dni w miesiącu, o który wnioskuje. Po trzecie złożyć we wniosku oświadczenie potwierdzające spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w tych miesiącach, za które ubiega się o zwolnienie. Spadek przychodu należy porównać do przychodu z września z 2019 r. lub września 2020 roku - informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Pomoc dla pilotów wycieczek i przewodników

30 września upływa także termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, którzy  świadczą usługi na rzecz muzeów.

Mogą oni ubiegać się o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku pod warunkiem, m.in. spadku przychodu o co najmniej 75 proc. Należy porównać przychód za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie w stosunku do tego samego miesiąca z 2019 roku.

Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).

Noc spisowa

Późno chodzisz spać? Jeszcze się nie spisałeś? Mamy coś dla Ciebie! Noc spisowa. Odwiedź nas w sobotę, 25 września - Urząd Gminy Gizałki, sala nr 3, w godzinach 17:00 - 21:00. Szczegóły na https://spis.gov.pl. Przypominamy, że spis jest obowiązkowy!

  • Plakat promujący akcję

Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na sprzedaż autobusu szkolnego

  • Autobus szkolny
  • Autobus szkolny
  • autor: Robert Pisula

Podsumowanie konkursów ekologicznych

W ramach otrzymanego dofinansowania do programu zaangażowania społecznego 2021, organizowanego przez IKEA Ingka Group, właściciel spółki Eviva i lokalnej farmy wiatrowej na projekt pn. „EkoRozmaitości w EkoGminie – zero waste, upcycling, recycling i kultura” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki odbyły się 2 konkursy: „Eko – gadżety” oraz „Ciuszki z odzysku”.

Konkurs „ Eko – Gadżety” skierowany był dla klas I – III szkół podstawowych z terenu Gminy Gizałki. Przedmiotem konkursu było wykonanie z surowców wtórnych przedmiotu codziennego użytku. Wśród prac znalazły się misy na owoce, organizery na biurko, lustro, zegary, torby i zabawki. Spośród 43 przepięknych prac, które wpłynęły na konkurs, Jury nagrodziło 19.

I miejsce – Julia Bryś

II miejsce – Szymon Walczak

III miejsce – Alex Pieczyński

Wyróżnienia:

  1. Wiktor Kupś
  2. Marcel Bartłomiejczak
  3. Julia Antoniak
  4. Leon Osiński
  5. Jakub Czajczyński
  6. Szymon Dyoniziak
  7. Dominika Morawska
  8. Alicja Łyskawińska
  9. Aleksandra Mrowińska
  10. Wojciech Torczyński
  11. Laura Skitek
  12. Maja Jędraszak
  13. Szymon Glapa
  14. Bartosz Opat
  15. Igor Rojewski
  16. Franciszek Jędraszak

Konkurs „ Ciuszki z odzysku” skierowany dla klas IV- VIII szkół podstawowych z terenu gminy Gizałki. Przedmiotem konkursu było odnowienie według własnego pomysłu dowolnej rzeczy ze swojej garderoby, propagowanie stylu „ less waste” i wtórnego wykorzystania rzeczy z pozoru bezużytecznych.

Jury nagrodziło 4 prace:

I miejsce – Wiktor Jabłoński

II miejsce – Agata Czajczyńska

III miejsce – Igor Jakubowski

Wyróżnienie: Wiktor Jakubowski

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Wszystkie osoby wyżej wymienione otrzymają dyplomy oraz nagrody, które można odebrać w Gminnym Centrum Kultury w Tomicach w dniach 28.09. – 30.09.2021 r. w godzinach od 8:00 – 15:30.

  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 1
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 2
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 3
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 4
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 5
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 6
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 7
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 8
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 9
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 10
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 11
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 12
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 13
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 14
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 15
  • Prace konkursowe - zdjęcie nr 16

Konkurs

  • Rower i rowerzysta stojący tyłem, trzymający się pnia drzewa

Jesteś entuzjastą/ką wycieczek rowerowych? Masz ulubione trasy na weekend i urlop? A może do pracy jeździsz rowerem? Jeśli tak - weź udział w konkursie i podziel się z nami swoją ulubioną trasą rowerową!

To już druga edycja konkursu rowerowego organizowanego przez serwis transportowy Clicktrans. Wyniki pierwszej edycji znajdziesz tutaj. Pandemia wielu z nas zachęciła do eksplorowania najbliższej okolicy i poznawania uroków własnego regionu zamiast dalekich krajów. Podziel się ulubioną trasą rowerową odkrytą w regionie - może dzięki Tobie odkryją ją też inni :)

NAGRODY

I miejsce: 500 zł

II miejsce: 300 zł

III miejsce: 200 zł

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE

  1. Do udziału zapraszamy mieszkańców woj. wielkopolskiego.
  2. Stwórz pracę na temat „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. wielkopolskim”, dołącz do niej zdjęcia i/lub wideo własnego autorstwa.
  3. Prezentowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w woj. wielkopolskim. Nie musi być oficjalnie wyznaczonym szlakiem rowerowym - liczymy na odkrycie również mniej znanych zakątków województwa ;)
  4. Prześlij pracę wraz z wypełnionym i odręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym na adres: konkurs@clicktrans.pl.
  5. Oceniamy nie samą trasę, ale również atrakcyjność jej przedstawienia.

Więcej informacji (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy) znajdziesz na stronie konkursu: https://clicktrans.pl/info/konkurs-rowerowy-wielkopolskie-2-edycja

Na zgłoszenia czekamy do 8 października 2021 roku!

Serdecznie zapraszamy!

Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów usunięcia wyrobów zawierających azbest

Urząd Gminy Gizałki informuje o rozpoczęciu naboru wniosków o dofinansowanie kosztów usunięcia wyrobów zawierających azbest. Wnioski będą przyjmowane w tutejszym Urzędzie Gminy od 15 września 2021 r. do 31 października 2022 r. lub do wyczerpania zabezpieczonych środków finansowych. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności wpływu. W trakcie ogłoszonego naboru wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

Dofinansowanie obejmuje wyłącznie odbiór i unieszkodliwienie wyrobów zdemontowanych i składowanych tymczasowo na terenie nieruchomości wnioskodawców. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów zakupu i montażu nowego pokrycia dachu.

Wykonawca usług zostanie wyłoniony w drodze przetargu przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Każdy wnioskodawca zostanie poinformowany przez Starostwo o wybranym wykonawcy.

W przypadku wymiany pokrycia dachu budynku, właściciel nieruchomości dokonuje zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do robót budowlanych w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pleszewie co najmniej na 21 dni przed przystąpieniem do robót. Jeżeli wymiana pokrycia dachu wiąże się z przebudową dachu, należy wystąpić o pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia robót.

Druki wniosków oraz regulamin realizacji zadania dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest można otrzymać w Urzędzie Gminy lub pobrać ze strony internetowej: www.bip.gizalki.pl (ogłoszenia i obwieszczenia).

Z dofinansowania kosztów odbioru i unieszkodliwienia wyrobów z azbestem mogą skorzystać wyłącznie właściciele nieruchomości ujęci w internetowej „Bazie Azbestowej”, do której zostają wprowadzeni przez Urząd Gminy po złożeniu przez nich „Informacji o wyrobach zawierających azbest”.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy, tel. 62 7411 517 wew. 108.

Konkursy ekologiczne

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki ogłasza następujące konkursy: 

  • „Eko - gadżety” – konkurs skierowany dla klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy Gizałki
  • „Ciuszki z odzysku” – konkurs skierowany dla klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Gizałki

Konkursy organizowane są w ramach otrzymanego dofinansowania do programu zaangażowania społecznego 2021, organizowanego przez IKEA INKGA Group, właściciel spółki Eviva i lokalnej farmy wiatrowej Gizałki na projekt pod nazwą „ EkoRozmaitości w EkoGminie – zero waste, upcycling, recycling i kultura” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki.

Zapraszamy do udziału!!!

Czekają ciekawe nagrody!!!

Szczegóły: 695-401-460

  • Plakat informacyjny

Przebadaj się i żyj

W dniu 22-09-2021 w Gizałkach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne realizowane przez firmę Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. w Poznaniu.

OPEN to ośrodek diagnostyczny posiadający status Ośrodka Referencyjnego w zakresie diagnostyki gruczołu piersiowego Siemens. Mammobusy OPEN wyposażone są w najnowocześniejsze cyfrowe mammografy. 

Zachęcamy wszystkie mieszkanki naszej gminy urodzone w latach (1952- 1971) do udziału w nieodpłatnym badaniu. Mammobus będzie dostępny przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kaliska 23 w godzinach 14:00-17:00.

Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy zarezerwować termin swojego badania telefonicznie pod nr 61 855 75 28 lub wysłać maila z prośbą o kontakt podając nr telefonu na adres mammobus@open.poznan.pl.

Więcej informacji na temat projektu bezpłatnych badań dla kobiet znajdziecie Państwo na stronie https://openbadania.pl.

O zaletach mammografii i celowości badań informacje można znaleźć tu: https://open.poznan.pl/qa/.

  • Baner promujący badania

Dodatkowy zabieg agrolotniczy

Na podstawie §7 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 625) Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnego szkodnika sosny (borecznik sosnowiec), w dniach od 2 do 30 września 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych. Zabiegiem zostaną objęte również lasy innych własności. Dokładny termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony będzie od warunków pogodowych oraz rozwoju szkodnika.

Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach:

  • Leśnictwa Zagórów (okolice miejscowości Czarny Bród, Łazińsk II, Orlina Duża) pole nr 7,
  • Leśnictwa Kaźmierka, Leśnictwa Biała Królikowska (okolice miejscowości Nowa Kaźmierka, Józefów, Białobłoty, Stara Ciświca) pole nr 6.

Zabiegi będą obejmowały jednostki samorządu terytorialnego:

  • Starostwo Powiatowe w Słupcy (Gmina Zagórów obszar wiejski)
  • Starostwo Powiatowe w Pleszewie (Gmina Chocz obszar wiejski, Gmina Gizałki),
  • Starostwo Powiatowe w Koninie (Gmina Grodziec)

Łączna powierzchnia zabiegu wyniesie ok. 1500 ha (mapy w załączeniu).

Zabieg przeprowadzony zostanie przy użyciu insektycydu DIMILIN 480 SC (INSEKTYCYD o działaniu żołądkowym). Po zakończeniu zabiegu obowiązuje 24 godzinny zakaz zbioru runa leśnego.

Na terenie objętym zabiegiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu.

Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych:

„ZAKAZ WSTĘPU. ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN OD 2.09.2021 DO 30.09.2021 ZAKAZ ZBIORU RUNA LEŚNEGO DO 01.10.2021”

Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec

Waldemar Cierniak

 

Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na sprzedaż autobusu szkolnego

  • Autobus szkolny
  • Autobus szkolny
  • autor: Robert Pisula

Ogłoszenie o pisemnym przetargu ofertowym na sprzedaż autobusu szkolnego

  • Autobus szkolny
  • Autobus szkolny
  • autor: Robert Pisula

Informacja o zmianach na PSZOK

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK powstał, aby umożliwić mieszkańcom gminy właściwe pozbywanie się problematycznych odpadów. W Punkcie przyjmowane są wyłącznie odpady komunalne, dostarczane przez mieszkańców Gminy Gizałki. Odpady dostarczane do PSZOK muszą być posegregowane w sposób umożliwiający ich selektywne odebranie.

W związku z rozszerzeniem przyjmowanych odpadów w PSZOK z dniem 01.09.2021 r. poniżej zamieszczamy wykaz, co można dostarczyć i jak należy rozdzielić na poszczególne frakcje odpady pochodzące z budowy i remontów w gospodarstwie domowym.

Od 1 września odpady budowlane będą dodatkowo rozdzielane na:

  • odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów,
  • szkło,
  • materiały izolacyjne,
  • pozostałe zmieszane odpady z budowy i remontów

(pozostałe zasady segregacji pozostają bez zmian zgodnie z ABC SEGREGACJI dostępnym na stronie Urzędu Gminy).

Przypominamy!

  • Osoba przywożąca odpady ma obowiązek ich rozładunku i umieszczenia w miejscu wskazanym przez pracownika obsługi. Pracownicy PSZOK nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, wskazują jedynie miejsce, w którym należy je umieścić.
  • Odpady muszą być posortowane tak, aby mieszkaniec przywożący kilka rodzajów odpadów, mógł je w łatwy sposób umieścić w odpowiednich pojemnikach i kontenerach.
  • Odpady muszą być przekazywane luzem oraz umieszczane w przeznaczonych do danego rodzaju odpadu pojemnikach/kontenerach, odpady dostarczone w workach muszą być z nich wysypane do wskazanych pojemników.

Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów:

  • gruz, cegły, suporex, pustaki,
  • płytki,
  • sanitariaty (bez elementów plastikowych i metalowych),
  • ceramika,
  • kostki brukowe, kostki chodnikowe,
  • odpady betonu.

Szkło:

  • szkło z okien,
  • szkło z drzwi,
  • lustra.

Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu:

  • siatka elewacyjna,
  • gips-karton, kawałki pianki,
  • folia zanieczyszczona (budowlana, malarska),
  • tynki, gipsy, cement (sypki i zgrupiony),
  • tapeta,
  • zużyte pędzle, wałki
  • luksfery,
  • kasetony,
  • trytytki i bandówki.

Ponad 100 tysięcy e-wizyt w ZUS

Już ponad 100 tysięcy e-wizyt odbyło się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.  W samej tylko Wielkopolsce przeprowadzono ponad 11 tys. takich wideorozmów.

Najchętniej z nowej usługi korzystają osoby zainteresowane tematyką emerytalno-rentową, kwestiami zasiłkowymi, ale także bardzo często tę formę kontaktu wybierają pracodawcy i pracownicy, to także doskonały sposób, aby potwierdzić profil na PUE ZUSinformuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

E-wizytę Zakład wprowadził w październiku 2020 roku, a codziennie taką formę kontaktu wybiera średnio kilkaset osób w całej Polsce. Najwięcej w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi.

Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl,w link do umawiania zdalnych konsultacji. Do przeprowadzenia e-wizyty należy wybrać placówkę ZUS, która jest właściwa ze względu na nasze miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS, właściwy ze względu na adres firmy – dodaje Nowicka.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu, otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, dostanie też maila z linkiem. Po kliknięciu w link, nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Co ważne, od lutego 2021 roku klienci mogą umawiać się na konsultacje również w języku migowym PJM, w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent.

Ulica Szkolna w Gizałkach z nową nawierzchnią

Zakończono inwestycję polegającą na przebudowie drogi gminnej ul. Szkolna w Gizałkach. Przebudowany odcinek stanowiący odgałęzienie ul. Szkolnej zyskał nową nawierzchnię oraz odpowiednie odwodnienie. W ramach zadania została wykonana droga o nawierzchni z kostki brukowej betonowej o długości 174 m i szerokości 5,0 m wraz z poboczem, zjazdami oraz rowem przydrożnym.

Głównym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Grzegorz Szymczak z Bachorzewa.

Wartość robót wyniosła 206 777,92 zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu Gminy Gizałki.

  • Droga o nawierzchni gruntowej, po prawej betonowy płot, po lewej stronie zielony płot, fragment budynku i drzewa.
  • Droga z szarej kostki, z prawej strony pas drogi z czerwonej kostki. Po lewej stronie betonowy płot, za nim drzewa, w...
  • Pas drogowy z szarej i czerwonej kostki, po prawej stronie zjazd na pole. Po obu stronach płot. W oddali zabudowania i...

Bon turystyczny

Do tej pory w województwie wielkopolskim aktywowano już 300 tys. bonów turystycznych, na kwotę przeszło 260 mln zł. Stanowi to 70 proc. wszystkich przysługujących wielkopolanom bonów. Koniec wakacji, to nie koniec możliwości zrealizowania bonów, na ich wykorzystanie mamy jeszcze czas, bo do 31 marca 2022 r.

W okresie wakacyjnym zainteresowanie bonami turystycznymi zdecydowanie wzrosło – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Na koniec maja aktywnych bonów w Wielkopolsce było zaledwie 152 tys., obecnie jest już ich 300 tys.

Świadczenie w formie bonu turystycznego przyznawane jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnościami, rodzice dostaną dodatkowy bon, o takiej samej wysokości, tj. 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne, co ważne tylko na terenie Polski. Bon nie podlega też wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Obsługa bonu odbywa się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby skorzystać z bonu, wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon można aktywować w dowolnym momencie, po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i nr telefonu komórkowego). Osoby, które mają niepełnosprawne dziecko i chcą uzyskać dodatkowe świadczenie, mogą na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Płatności bonem są realizowane w oparciu o komunikację SMS. Po tym jak aktywujemy bon, na podany podczas aktywacji e-mail, przesłany zostanie kod aktywujący, jest to specjalny numer przypisany do bonu. Podajemy go, przykładowo w recepcji hotelu, i wówczas na nasz numer telefonu komórkowego przychodzi sms z kodem potwierdzającym płatność – dodaje Nowicka.

Piknik rodzinny

Wójt Gminy Gizałki serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Gizałki na "Piknik Rodzinny", który odbędzie się 5 września 2021 r. od 13:00 do 18:30 na parkingu przy sali sportowej Szkoły Podstawowej w Gizałkach.

W trakcie pikniku będzie możliwość:

  • zaszczepienia się przeciw COVID-19 szczepionką Johnson&Johnson lub Pfizer w godzinach od 16:00 do 18:00 w Ośrodku Zdrowia „FAMILIA” Gizałki, ul. Kaliska 23. Wszelkie informacje dotyczące szczepień oraz transportu do punktu szczepień można uzyskać pod numerem telefonu 666-368-615.
  • dokonania spisu powszechnego za pośrednictwem mobilnego biura spisowego z pomocą rachmistrzów
  • uzyskania informacji o programie „Czyste Powietrze”. Spotkanie informacyjne odbędzie się o godz. 17:00 Informacje i materiały dostępne będą w punkciekonsultacyjno-informacyjnym przez cały czas trwania pikniku.

W programie:

  • "Narodowe Czytanie" - w tym roku czytana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
  • upominki dla osób zaszczepionych podczas festynu
  • upominki dla osób spisanych w mobilnym biurze spisowym
  • gry i zabawy
  • animatorzy dla dzieci
  • bańki mydlane
  • dmuchane zjeżdżalnie
  • kącik malucha
  • strefa gastronomiczna
  • Plakat informacyjny festynu

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych wrzesień-grudzień 2021 r.

Dożynki Gminno-Parafialne

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Tradycyjnie Dożynki rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną  w Kościele Parafialnym w Szymanowicach, koncelebrowaną przez Proboszcza parafii ks. Marcina Holaka.

O godzinie 17:00 ruszył korowód prowadzony przez Orkiestrę Zespołu Folklorystycznego SNUTKI z Potarzycy, która wprowadziła zaproszonych gości do parku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Powitania gości i oficjalnego otwarcia Dożynek dokonał Wójt Gminy Gizałki – Robert Łoza.

Podczas obrzędu dożynkowego, wykonanego przez Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy, Starostowie dożynek Pani Judyta Sawicka i Pan Miron Dawid przekazali Wójtowi Gminy bochen chleba – jeden z najważniejszych symboli Święta Plonów, natomiast wieniec upleciony przez mieszkańców Sołectwa Szymanowic i Czołnochowa przekazany został Przewodniczącemu Rady Gminy Gizałki –  Panu Romanowi Rojewskiemu  przez Asystentów Starostów Panią Hannę Bodzianowską i Pana Leszka Sawickiego.

Wójt Gminy Robert Łoza wręczył chleb wszystkim Sołtysom, aby rozdzielili go wśród mieszkańców - uczestników Dożynek. Następnie Pan Wójt obdarował upominkami zaproszonych gości.

Po obrzędzie dożynkowym rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpił również Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy. Na scenie zaprezentował się zespół wokalny „Maki i Chabry", działający przy Gminnym Centrum Kultury w Gizałkach. Tradycyjnie przygrywała także Kapela Znad Prosny.

Po części artystycznej przyszedł czas na koncerty. Jako pierwszy zaprezentował się na scenie zespół OGIEŃ. Gwiazdą wieczoru natomiast był Miły Pan, który pomimo deszczowej aury rozgrzał publiczność do czerwoności. Po czym w wir tańca i dobrej zabawy porwał mieszkańców DJ Radek Janiak.

Uczestnicy Dożynek mogli skosztować pysznej grochówki, kiełbasy, kaszanki, chleba ze smalcem i kiszonego ogórka. Nie zabrakło również ciasta domowego wypieku.

Organizatorzy, którymi byli: Sołectwo Szymanowice i Czołnochów, Urząd Gminy  i Gminne Centrum Kultury w Gizałkach serdecznie dziękują sponsorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych, a także uczestnikom za udział w Dożynkach i wspaniałą zabawę.

  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 1
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 2
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 3
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 4
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 5
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 6
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 7
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 8
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 9
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 10
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 11
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 12
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 13
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 14
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 15
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 16
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 17
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 18
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 19
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 20
  • Dożynki gminno-parafialne - zdjecie nr 21

Tablice GUS

W ostatnim czasie, wielu emerytów składa do ZUS wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Nowe tablice GUS nie dla wszystkich emerytów!

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są bardzo istotnym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń.

Chodzi przede wszystkim o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego), między kwietniem 2021 r. a marcem przyszłego roku oraz osób, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad już wcześniej spełniły, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o ustalenie tej emerytury – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Chodzi też o osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek  zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury. W przypadku złożenia takiego wniosku,  w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. przy obliczeniu kwoty doliczenia składek ZUS zastosuje średnie dalsze trwanie życia z  aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia.

Aktualnie obowiązujące tablice trwania życia będą miały zastosowanie również w przypadku osoby, której wprawdzie ZUS ustalił w poprzednich latach prawo do nowej emerytury, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia, i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie. Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie  następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia. Jeżeli więc wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życie, kwotę emerytury ZUS obliczy z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porówna z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny oraz wybierze wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

Niestety, w ostatnim czasie, do ZUS wpływają wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami również od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu, a także niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia. Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia świadczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia, jest niemożliwe – dodaje Nowicka.

Więcej o możliwościach podwyższenia emerytury: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent.

 

  • autor: ZUS

ASF – nowe zasady

Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie organizuje cykl spotkań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pleszewie - Andrzeja Długiewicza z producentami trzody chlewnej. Temat spotkań:

„ASF – nowe zasady bioasekuracji oraz NOWE warunki sprzedaży świń. PILNE!!!”

Spotkania w poszczególnych gminach odbędą się w dniach:

Środa 18. 08. 2021

- gm. Czermin - sala szkolna w Broniszewicach, godz. 9.00,

- gm. Dobrzyca - sala Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy, godz. 12.00, 

Czwartek 19. 08

- gm. Gizałki - sala wiejska we Wronowie, godz. 10.00,

- gm. Chocz - sala Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu, godz. 12:00,

Piątek 20. 08

- gm. Pleszew - sala Zajezdni Domu Kultury w Pleszewie, godz. 9.00,

- gm. Gołuchów – sala po dawnej Bibliotece Publicznej- budynek Urzędu Gminy w Gołuchowie, godz. 12.00.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Konkurs fotograficzny „PROW w obiektywie”

Szanowni mieszkańcy województwa wielkopolskiego,

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „PROW w obiektywie – druga edycja” organizowanym przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich województwa wielkopolskiego działającą w ramach Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Prace konkursowe w pięciu kategoriach tematycznych można zgłaszać do 29 października 2021 r. do godziny 15.30 na adres mailowy: ksow@umww.pl

Do wygrania atrakcyjne nagrody w postaci bonów do wykorzystania w sklepie fotograficznym o łącznej wartości 25 tysięcy złotych.

Zapraszamy do zapoznania z regulaminem konkursu dostępnym na stronie: http://wielkopolskie.ksow.pl/aktualnosc/konkurs-fotograficzny-prow-w-obiektywie

 

  • autor: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Dobry Start

Na konta rodziców i opiekunów wpłynęło już niemal 725 mln zł w ramach programu Dobry Start. Wsparcie to dotychczas otrzymało 3 mln dzieci, które od września rozpoczną nowy rok szkolny.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pierwszych świadczeń z programu Dobry Start już pod koniec lipca. Do tej pory wsparcie trafiło do rodziców i opiekunów 3 mln dzieci. ZUS wypłacił świadczenia w łącznej kwocie 725 mln zł.

Do ZUS wpłynęło 2,3 mln elektronicznych wniosków o świadczenie z programu Dobry Start. Co czwarty wniosek został złożony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawie realizuje program Dobry start. Przy jego wdrażaniu skorzystaliśmy z naszego doświadczenia. Dlatego przy obsłudze świadczenia postawiliśmy na elektronizację i automatyzację. I to się bardzo dobrze sprawdza" – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Osoby, które najwcześniej złożyły wnioski, właśnie otrzymują wypłatę świadczenia. Jeśli ktoś złoży wniosek do końca sierpnia, to pieniądze otrzyma do końca września.

Wnioski o świadczenie z programu Dobry Start można składać do 30 listopada, wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Świadczenie z programu Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Ewa Szymankiewicz
koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji 
ZUS Oddział w Ostrowie Wielkopolskim

 

  • Dobry start plakat informacyjny

Szkolenie

Wielkopolska Izba Rolnicza organizuje szkolenie z zakresu stosowania Środków Ochrony Roślin z użyciem opryskiwaczy:

- Podstawowe - 2 dniowe- 200 zł/os
- Uzupełniające - 1 dniowe-100 zł/os

Zgłoszenia osób zainteresowanych udziałem w szkoleniu przyjmuje Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie - ul. Słowackiego 14 pod nr. telefonu 62 742 49 41 (Poniedziałki, Środy i Czwartki 8.00-13.30) lub adresem e-mail: wirple@wir.org.pl

Po zakończeniu szkolenia wydane zostaną  ważne przez okres 5 lat zaświadczenia!

 

  • autor: Madalena Klamecka

Lotnicze zabiegi ratownicze w lasach

Na podstawie §7 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 22 maja 2013 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu i przechowywaniu środków ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 625) Nadleśnictwo Grodziec informuje, że w związku z masowym występowaniem groźnego szkodnika sosny (borecznik sosnowiec), w dniach od 14 sierpnia do 30 września 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Grodziec zostanie przeprowadzony lotniczy zabieg ochronny w drzewostanach sosnowych. Zabiegiem zostaną objęte również lasy innych własności.
Dokładny termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony będzie od warunków pogodowych oraz rozwoju szkodnika. 

Zabieg zostanie przeprowadzony w drzewostanach : 
•    Leśnictwa Ciemierów i Leśnictwa Kamień (okolice miejscowości Ciemierów, Ciemierów-Kolonia, Kolonia Janowska, Górne Grądy, Tomice) pole nr 1, 
•    Leśnictwa Kaźmierka, Leśnictwa Józefów, Leśnictwa Borowiec, Leśnictwa Brudzew (okolice miejscowości Nowa Kaźmierka, Józefów, Nowy Olesiec, Stary Olesiec, Nowolipsk, Stara Ciświca) pole nr 2, 
•    Leśnictwa Stawisko (okolice miejscowości Wierzchy) pole nr 3. 

Zabiegi będą obejmowały jednostki samorządu terytorialnego: 
•    Starostwo Powiatowe w Słupcy (Gmina Zagórów obszar wiejski) 
•    Starostwo Powiatowe we Wrześni (Gmina Pyzdry obszar wiejski) 
•    Starostwo Powiatowe w Pleszewie (Gmina Chocz obszar wiejski, Gmina Gizałki)
•    Starostwo Powiatowe w Kaliszu (Gmina Blizanów), 
•    Starostwo Powiatowe w Koninie (Gmina Grodziec).

Łączna powierzchnia zabiegu wyniesie ok. 3600 ha (mapy w załączeniu). Zabieg przeprowadzony zostanie przy użyciu insektycydu DIMILIN 480 SC (INSEKTYCYD o działaniu żołądkowym). Po zakończeniu zabiegu obowiązuje 24 godzinny zakaz zbioru runa leśnego.

Na terenie objętym zabiegiem będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu. Obszar zostanie oznakowany za pomocą tablic informacyjnych:

„ZAKAZ WSTĘPU. ZABIEGI Z WYKORZYSTANIEM ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN OD … DO .... ZAKAZ ZBIORU RUNA LEŚNEGO DO …”

  • autor: Magdalena Klamecka

Dożynki gminno-parafialne

Zapraszamy na dożynki gminno-parafialne, które odbędą się 22 sierpnia 2021 r. w Szymanowicach.

Program dożynek:

16:00 Msza Święta - Kościół Parafialny w Szymanowicach

17:15 Przemarsz korowodu do parku

17:30 Część oficjalna:

  • otwarcie dożynek i powitanie gości,
  • obrzęd dożynkowy - Zespół Folklorystyczny SNUTKI
  • wystąpienia Gospodarza Dożynek oraz zaproszonych gości

18:30 Występ zespołu wokalnego Maki i Chabry

19:00 Występ Kapeli Znad Prosny

19:30 Koncert zespołu OGIEŃ

20:30 Koncert – Miły Pan

21:30 - 23:00 Zabawa taneczna z DJ

  • Plakat dożynek

ARiMR zaprasza do udziału w konkursie pt. „Akcja Reanimacja i Moc Ratowania”

Zakończono budowę drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej

Zakończono inwestycję polegającą na budowie drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej w kierunku Łęgu. W ramach zadania została wykonana droga o nawierzchni z kruszywa łamanego o długości 345 m i szerokości 6 m wraz z poboczami, zjazdami oraz rowem przydrożnym.

Głównym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Lewandowski Tomasz z Kowalewa.

Wartość robót wyniosła 229 878,17 zł, z czego 37 750,00 zł zostało dofinansowane ze środków pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zwrot podatku akcyzowego

Urząd Gminy Gizałki informuje, że w okresie od 2 do 31 sierpnia 2021 r. trwa nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w ramach limitu na 2021 rok.

W celu uzyskania zwrotu podatku akcyzowego należy złożyć do Wójta Gminy Gizałki wniosek, załączając faktury VAT stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2021 r. W przypadku posiadania bydła dodatkowo należy załączyć zaświadczenie uzyskane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o ilości DJP bydła w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

Wypłata środków nastąpi w  okresie od 1 do 29 października 2021 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2021 r. wynosi 100 l oleju napędowego na 1 hektar użytków rolnych oraz 30,00 l oleju napędowego na 1 średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła (DJP). Stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosi 1,00 zł na 1 l oleju napędowego.

Ponadto informujemy, że w chwili złożenia wniosku należy być posiadaczem gospodarstwa rolnego. 

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach ponownie ogłasza nabór kandydatów na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS. Wymagane dokumenty należy składać do dnia 06.08.2021 r. do godz.11:00 (decyduje data wpływu). Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej GOPS po adresem: https://bip.gopsgizalki.pl

Zawyją syreny alarmowe

Urząd Gminy Gizałki informuje, że w celu uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 zostaną załączone syreny alarmowe w miejscowościach: Wierzchy, Gizałki, Tomice, Białobłoty, Szymanowice, Ruda Wieczyńska, Wronów oraz Kolonia Ostrowska (dźwięk ciągły trwający jedną minutę). 

Prosto na rachunek...w banku

Tradycyjne urzędy, w których trzeba czekać w kolejkach i w których traci się czas i energię, odchodzą powoli do lamusa. E-usługi są dostępne na każdym kroku i dla każdego – również w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Elektronicznie można też otrzymywać z ZUS świadczenia – wystarczy założyć konto w banku i zmienić sposób wypłaty zasiłku, emerytury czy renty.

E-urzędy i e-usługi dla obywateli są w Polsce powszechnie dostępne. Coraz więcej spraw możesz załatwić szybko, wygodnie i w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Najczęściej wystarczy mieć konto w banku i profil zaufany. Tak samo jest w ZUS. Dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz usłudze e-wizyty w ZUS możesz załatwić wiele spraw. Bez osobistego kontaktu możesz również otrzymywać z ZUS świadczenia.

ZUS to nie tylko emerytury i renty, które otrzymują seniorzy. ZUS to także wsparcie dla młodych, aktywnych zawodowo osób, które korzystają ze świadczeń w konkretnych życiowych sytuacjach, np. z zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub z zasiłku chorobowego, gdy nie mogą pracować.

Dlatego jeśli jesteś młodą mamą – pobieraj zasiłek macierzyński na konto w banku. Nie musisz co miesiąc czekać na listonosza lub iść na pocztę. Spędzisz więcej czasu ze swoim dzieckiem, a dzięki bankowości elektronicznej będziesz mieć dostęp do swoich pieniędzy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz nawet dostawać powiadomienie SMS z banku, że pieniądze z ZUS właśnie wpłynęły na Twoje konto. Dzięki temu, jako nowoczesna mama, masz wszystko pod kontrolą. Konto w banku pozwoli Ci lepiej zarządzać Twoimi finansami, a Ty będziesz mieć po prostu więcej czasu dla siebie i swojej rodziny.

Podobnie jest gdy pojawi się choroba i nie możesz normalnie pracować. Po co się zastanawiać, kiedy w końcu zapuka do drzwi listonosz lub prosić kogoś o pomoc. Jeśli masz konto w banku, wszystko możesz załatwiać online – zasiłek chorobowy z ZUS dostaniesz na konto, rachunki zapłacisz przez internet, a zakupy zrobisz w e-sklepie. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.


ZUS towarzyszy nam tak naprawdę przez całe życie. Dlatego nie komplikujmy sobie życia i wszystkie świadczenia z ZUS pobierajmy na konto. A jeśli musisz załatwić jakąś sprawę w ZUS – załóż profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (www.zus.pl/portal/logowanie.npi), umów się na e-wizytę (www.zus.pl/e-wizyta) lub zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) i o wszystko zapytaj.  

  • autor: ZUS
  • ZUS - Infografika

Bezpłatna mammografia

Masz 50 - 69 lat? Wykorzystaj szansę na zdrowie - wykonaj profilaktyczne badanie i żyj!

Badania odbędą się w mammobusie w dniu 27.07.2021 r. w miejscowości Gizałki przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kaliska 23, w godz. 09:00-11:00.

Zarejestruj się już dziś. Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00 - 15:30 od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu 61 855 75 28, 61 851 30 77.

Bezpłatne badania piersi mammografem przysługują Paniom w wieku 50-69 lat. Badanie jest nieodpłatne raz na 2 lata. Panie spoza grupy wiekowej mogą wykonać badanie odpłatnie.

 

  • Plakat akcji

Informacja o stanie konta ubezpieczonego

ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku, stan konta można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Informację na platformie, ZUS udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno  na koncie jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2020 roku.

Ponadto w zakładce „Hipotetyczna emerytura” ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczonej z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego, przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a druga przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odprowadzamy składek.

ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”.  Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Kolejna odsłona tarczy

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca. 

Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom na ok. 37,5 mld złotych. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej Zakład realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (15 mld zł) oraz świadczenie postojowe (6,4 mld zł).

Przegoń raka dla dzieciaka

Gmina Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach przystąpiły do biegu charytatywnego "Przegoń raka dla dzieciaka". Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału i wsparcia akcji na rzecz profilaktyki onkologicznej wśród dzieci!

Chcesz pomóc? Weź udział w biegu lub przyjdź na koncert! 29 lipca - plac przy OSP Gizałki.

Zapraszamy!

Szczegóły pod tel. 695-401-460.

  • Plakat akcji

Spotkanie z pracownikami ZUS dotyczące świadczenia Dobry Start 300+

29 lipca 2021 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gizałkach w godzinach od 10:00 do 13:00  odbędzie się spotkanie z pracownikami ZUS dotyczące świadczenia Dobry Start 300+ (pomoc przy złożeniu wniosku). 

Zapraszamy na spotkanie z pracownikami ZUS, którego celem będzie założenie profilu na PUE i pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie Dobry Start 300+.

Do założenia profilu na PUE niezbędne będą:

  • adres mailowy
  • nr telefonu
  • hasło minimum 8 znaków - duże litery, małe litery, cyfry i znak specjalny.

Ponadto do wysłania wniosku o 300+ konieczne jest posiadanie następujących danych:

  • PESEL dziecka i swój
  • nazwa i adres szkoły
  • nr rachunku bankowego.

Spływ kajakowy - Akcja lato w Gminie Gizałki

W niedzielę 18 lipca o godzinie 10:30 z Rokutowa pod opieką ratowników wypłynęło  52 uczestników SPŁYWU KAJAKOWEGO zorganizowanego przez Wójta Gminy Gizałki i Gminne Centrum Kultury w Gizałkach.

Po około dwóch godzinach kajakarze dopłynęli do Chocza, gdzie posilili się kawą, herbatą i ciachem, po czym wyruszyli w dalszą część trasy. Około godziny 15:30 kajakarze dopłynęli do Nowej Wsi, gdzie czekało już ognisko.

Na zakończenie Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza wręczył wszystkim uczestnikom spływu gadżety promujące Gminę Gizałki.

Spływ okazał się ciekawą, pełną niezapomnianych wrażeń przygodą, która dodatkowo pozwoliła na bezpośredni kontakt z przyrodą, co z całą pewnością stanowiło balsam dla duszy.

Pomimo zmęczenia, wszyscy uczestnicy spływu wrócili z uśmiechem na twarzy.

Serdecznie dziękujemy ratownikom z Oddziału Miejsko - Powiatowego WOPR w Pleszewie za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas spływu.

Dziękujemy Panu Pawłowi Szczepaniakowi Kierownikowi Drużyny WOPR w Pleszewie za SUPER ekipę ratowników.

  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 1
  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 2
  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 3
  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 4
  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 5
  • Spływ kajakowy zdjęcie nr 6

Konkurs dla ratowników medycznych i strażaków z obszarów wiejskich

ARiMR zaprasza do udziału w konkursie pt. "Akcja Reanimacja i Moc Ratowania". Konkurs został ogłoszony w dn. 09.07.2021 r., zgłoszenia przyjmowane są do 20 sierpnia br.  

11 września br., czyli w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy, ogłoszone zostaną wyniki Konkursu i wszyscy uczestnicy zostaną uhonorowani drobnymi upominkami (związanymi z pomocą medyczną w tym mniejsze i większe apteczki z certyfikatami), a Laureaci I, II i III miejsca nagrodami rzeczowymi (fantomami i certyfikowanymi torbami medycznymi).

Więcej informacji na stronie ARiMR pod adresem:

https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-zaprasza-do-udzialu-w-konkursie-pt-akcja-reanimacja-i-moc-ratowania.html

ARiMR przyomina również o pozostałych dwóch konkursach:

Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostaną drobnymi upominkami, a laureaci I, II i III miejsca wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

Teren rekreacyjny w Dziewiniu Dużym otwarty

  • Logotypy programu

Mieszkańcy kolejnej miejscowości w gminie Gizałki mogą cieszyć się nowym ogólnodostępnym miejscem wypoczynku i rekreacji. W ramach zadania pn. „Odpoczywaj z naturą - utworzenie terenu wypoczynkowo-rekreacyjnego w gminie Gizałki” w miejscowości Dziewiń Duży zagospodarowany został teren przyległy do boiska i placu zabaw dla dzieci.

Na tym terenie wybudowana została wiata rekreacyjna oraz grill stacjonarny, zamontowano ławki i kosze na śmieci, a także zainstalowano siłownię zewnętrzną. Teren został ogrodzony i zagospodarowany zielenią.

Zgodnie z założeniami projektu udział w realizację zadania mieli mieszkańcy Dziewinia Dużego, którym składamy podziękowania za wykonaną pracę.

Całkowita wartość zadania wyniosła 29 878,00 zł. Projekt został w całości sfinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Moja Mała Ojczyzna”.

  • Drewniana wiata i grill betonowy na tle drzew
  • Urządzenia siłowni zewnętrznej, w tle plac zabaw dla dzieci
  • Grill betonowy i ławka, w tle drzewa
  • Tablica informacyjna

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach ogłasza nabór kandydatów na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze - Główny Księgowy GOPS. Szczegółwe informacje znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gizałkach pod adresem: https://bip.gopsgizalki.pl

Festyn rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki

W sobotę 10 lipca na placu sportowo - rekreacyjnym w Nowej Wsi odbył się „Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki”. Festyn obfitował w atrakcje dla najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, kącika malucha, warsztatów wyrobu świec żelowych i mydeł, czy zabawy z animatorem. Dodatkowo Panie wplatały kolorowe warkocze i malowały twarze. Najmłodsi mogli podziwiać także pokaz dużych baniek mydlanych, czy obejrzeć film edukacyjny w kinie sferycznym. Kino to wyświetlało aż cztery pozycje , o różnej tematyce, więc każdy znalazł coś dla siebie.

Dla dorosłych również nie brakowało atrakcji. Jedną z nich był Turniej Rekreacyjno - Sportowy Sołectw. Siedem Sołectw z terenu gminy Gizałki rywalizowało ze sobą o Puchar Wójta Gminy Gizałki i oczywiście o ciekawe nagrody. Turniej był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także do integracji Sołectw.

Zwyciężyła drużyna Sołectwa Czołnochów. Gratulacje!

Po Turnieju przyszedł czas na zabawę taneczną, a tuż po niej wyczekiwana niespodzianka tego wieczoru - Kino Plenerowe dla młodzieży i dorosłych. Widzowie pod chmurką mogli obejrzeć polską komedię " Dzień Dobry Kocham Cię!". 

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy za przybycie. Wasza obecność sprawia, że to, co robimy ma sens.

Organizatorem " Festynu Rodzinnego - Powitanie Lata w Gminie Gizałki" było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki.

Wszystkie atrakcje podczas festynu były darmowe.

„Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki" został zrealizowany w ramach poddziałania 19.2 ,, Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w zakresie projektów grantowych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 za zadanie pn. „ Festyn Rodzinny – Powitanie Lata w Gminie Gizałki” w ramach konkursu 21/2019/G.

  • autor: GCK
  • Logotypy programu
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 1
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 2
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 3
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 4
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 5
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 6
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 7
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 8
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 9
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 10
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 11
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 12
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 13
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 14
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 15
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 16
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 17
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 18
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 19
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 20
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 21
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 22
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 23
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 24
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 25
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 26
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 27
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 28
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 29
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 30
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 31
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 32
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 33
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 34
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 35
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 36
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 37
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 38
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 39
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 40
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 41
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 42
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 43
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 44
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 45
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 46
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 47
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 48
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 49
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 50
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 51
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 52
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 53
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 54
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 55
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 56
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 57
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 58
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 59
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 60
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 61
  • Festyn Rodzinny - Powitanie Lata w Gminie Gizałki - zdjęcie nr 62

Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego

„Złote Gody” obchodzą tylko ci, którzy najdłużej trwają w małżeństwie. Mieszkańcy, którzy przeżyli ponad pół wieku w jednym związku małżeńskim spotkali się na uroczystości wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia zostały nadane jubilatom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę na wniosek Wójta Gminy Gizałki, Roberta Łozy. Spotkanie odbyło się 6 lipca 2021 r. w restauracji „Peryferia” w Nowej Wsi.

Zaproszeni jubilaci z terenu gminy Gizałki, którzy w 1970 roku złożyli sobie przysięgę małżeńską i doczekali wspólnie „Złotych Godów” to Państwo:

  1. Natalia i Czesław Andrzejakowie z Szymanowic
  2. Irena i Wiesław Bachorscy z Wierzchów
  3. Kazimiera i Marian Brysiowie z Rudy Wieczyńskiej
  4. Janina i Antoni Skitkowie z Rudy Wieczyńskiej
  5. Janina i Czesław Graczykowie z Tomic
  6. Stanisława i Lucjan Michalakowie z Tomic
  7. Zofia i Roman Rajkowscy z Gizałek
  8. Genowefa i Marian Śliwowscy z Orliny Małej
  9. Krystyna i Wiesław Jakubowscy z Nowej Wsi
  10. Teresa i Jan Majdeccy z Nowej Wsi
  11. Bronisława i Stanisław Łyskawkowie z Nowej Wsi

W uroczystości udział brali również: Wójt Gminy Gizałki - Robert Łoza,  Przewodniczący Rady Gminy Gizałki – Roman Rojewski, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego  – Iwona Lewicz oraz sołtysi miejscowości zamieszkania jubilatów.

Otwarcia i wprowadzenia do ceremonii odznaczeń dokonała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Iwona Lewicz. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Wójt Gminy Gizałki – Robert Łoza, kierując swoje przemówienie do dostojnych jubilatów. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podkreślił  znaczenie wytrwałości w małżeńskiej przysiędze oraz złożył parom małżeńskim życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w doczekania kolejnych pięknych rocznic. Ponadto korzystając z tej zaszczytnej okazji, jubilatom życzenia i gratulacje złożył również Przewodniczący Rady Gminy Gizałki – Roman Rojewski.

Po uroczystej dekoracji medalami par małżeńskich przez Wójta Gminy Gizałki, jubilaci zostali obdarowani przez władze gminy kwiatami i upominkami. Z życzeniami i kwiatami dołączyli również Sołtysi. Nie zabrakło wspólnego odśpiewania jubilatom 100 lat oraz pamiątkowych zdjęć.

Przy wspólnym posiłku i w bardzo miłej atmosferze toczyły się rozmowy. Małżonkowie ze wzruszeniem na twarzy wspominali przeżyte razem ponad 50 lat.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim jubilatom, życząc doczekania w jak najlepszym zdrowiu kolejnych jubileuszy!

  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 1
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 2
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 3
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 4
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 5
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 6
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 7
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 8
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 9
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 10
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 11
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 12
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 13
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 14
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 15
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 16
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 17
  • Uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego - zdjęcie nr 1

Informacja Posterunku Policji w Choczu

Na wniosek Posterunku Policji w Choczu informujemy o wprowadzonym przez Policję Planie Priorytetowym, w którym ujęto poprawę bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego tj. zwiększenie działań mających na celu przestrzeganie zakazu zatrzymywania pojazdów w miejscowości Gizałki Plac 3 Maja w rejonie przejścia dla pieszych.

Policja informuje, że wobec sprawcy popełnionego wykroczenia z art. 90 Kodeksu wykroczeń funkcjonariusz Policji może zastosować środek oddziaływania pozakarnego na podstawie art. 41 Kodeksu wykroczeń tj. pouczenie lub nałożyć mandat karny w wysokości grzywny 100 zł oraz 1 pkt karny.

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej - ankieta informacyjna

Wójt Gminy Gizałki informuje, że Gmina Gizałki zamierza przystąpić do programu: ”Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Dobry Start

Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe. Wicej na stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

  • Infografika programu Dobry Start

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Do 30 września 2021 r. zarejestruj się i wyraź zgodę na udział w loterii na www.pacjent.gov.pl na swoim IKP lub na Infolinii Narodowego Programu Szczepień 989. Więcej na: https://www.gov.pl/web/loteria.

Dofinansowanie z programu „Posiłek w szkole i w domu”

Gmina Gizałki otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 42 867 zł na doposażenie i poprawę standardu stołówki szkolnej (kuchni i jadalni) w Szkole Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gizałkach. Gmina zapewniła wkład własny w wysokości 10 750 zł.

Wniosek do Wojewody Wielkopolskiego złożony został w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” w ramach modułu 3 dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

Przyznane wsparcie finansowe dla szkoły w Gizałkach przeznaczone zostanie na modernizację i przystosowanie istniejących pomieszczeń: kuchni, zaplecza kuchennego i stołówki oraz zakup nowego sprzętu. W kuchni zostanie zamontowana wentylacja, zakupione zostaną sprzęty kuchenne oraz regały do przechowywania żywności. Przeprowadzone zostaną również prace remontowo – adaptacyjne, dzięki którym powstanie nowa świetlica i stołówka dla uczniów. 

Budowa drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej

Trwają prace związane z budową drogi gminnej w Rudzie Wieczyńskiej w kierunku Łęgu. W ramach zadania powstanie droga o nawierzchni z kruszywa łamanego o długości 345 m i szerokości 6 m wraz z poboczami, zjazdami oraz rowem przydrożnym.

Umowa z wykonawcą robót, którym jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Lewandowski Tomasz z Kowalewa, została zawarta na kwotę 232 163,64 zł. 

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lipca br.

  • Pas drogowy z żółtego piasku, po bokach zielone pola, w oddali maszyna budowlana

"Czyste powietrze" - pierwsze spotkanie informacyjne

Wójt Gminy Gizałki serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Spotkanie odbędzie się dnia 15 lipca 2021 r. o godz. 17:00  w sali Gminnego Centrum Kultury. W trakcie spotkania będzie można indywidualnie zapoznać się z założeniami Programu. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną prosimy, aby mieszkańcy zainteresowani spotkaniem zgłosili chęć udziału do dnia 12 lipca 2021 r. pod numerem: 62 741 15 17 wew.108.

  • autor: Aleksandra Rybarczyk

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – „CEEB”

Od 1 lipca 2021 roku rozpoczęło się składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.
  • Logotypy: Wielkopolska Odnowa Wsi, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina Gizałki

Dofinansowanie z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”

Gmina Gizałki otrzymała dofinansowanie w ramach XI edycji konkursu Pięknieje wielkopolska wieś na realizację projektu pn.: „Remont budynku sali wiejskiej w Orlinie Małej wraz z zagospodarowaniem terenu” w kwocie 47 283,00 zł. W tegorocznym naborze do organizatora konkursu, którym jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, wpłynęły z całej Wielkopolski 284 wnioski, z czego 137 zostało rekomendowanych do dofinansowania, w tym projekt złożony przez Gminę Gizałki.

Realizacja zadania przewiduje modernizację budynku sali wiejskiej w zakres której wchodzi wymiana pokrycia dachu wraz z wykonaniem nowego orynnowania oraz remont elewacji budynku. Projekt obejmuje również utwardzenie placu w obrębie sali wiejskiej kostką brukową i tłuczniem, a także zagospodarowanie terenu zielenią. Celem projektu jest nadanie przestrzeni publicznej nowego, atrakcyjnego wizerunku oraz zwiększenie aktywizacji mieszkańców.

  • Żółty budynek, w tle drzewa
    Sala wiejska w Orlinie Małej

drukuj ()

Festyn "Powitanie Lata"

Gmina Gizałki zaprasza na Festyn Rodzinny "Powitanie Lata".

10 lipca 2021 r. - plac sportowo-rekreacyjny w Nowej Wsi.

Program:
17:00  - 18:30
- Animacje dla dzieci (zabawa z animatorem, wplatanie kolorowych warkoczyków, szczudlarz, malowanie twarzy)
18:00 - 21:30 - Seanse kina sferycznego dla dzieci (co godzinę nowy seans)
18:30 - Turniej rekreacyjno-sportowy dla mieszkańców
20:30 - Zabawa z DJ
21:45 - Seans kina plenerowego

W trakcie trwanie festynu odbędą się także warsztaty wyrobu mydeł oraz świec żelowych. Dostępne będą także dmuchańce i kącik malucha.

Wstęp wolny! Wszystkie atrakcje bezpłatnie!

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki 
Partnerzy wydarzenia: Gmina Gizałki, Gminny Klub Sportowy "Unia Szymanowice", Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Gizałkach.

  • Logotypy programu

ZUS informuje „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie

Wnioski o „Dobry Start” wyłącznie elektronicznie. Wypłata świadczenia tylko na konto. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji programu "Dobry Start", w ramach którego będzie wypłacał świadczenie 300 plus - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od roku szkolnego 2021/2022 tzw. 300+  dla ucznia w ramach programu „Dobry Start”  będzie obsługiwane  i wypłacane przez ZUS. Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość. Co ważne świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, a decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ będą przekazywane w formie elektronicznej. 

„Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Nasza Platforma Usług Elektronicznych sprawdziła się przy innych zadaniach. Przypomnę, że prawie wszystkie wnioski w ramach Tarczy antykryzysowej były obsługiwane przez PUE. Podobnie jest z Polskim Bonem Turystycznym” – mówi prof. Uścińska. Jak podkreśla, na PUE stworzony jest specjalny kreator wniosków przy „Dobrym Starcie”. „To pomoże uniknąć błędów przy staraniu się o świadczenie” – dodaje prof. Uścińska.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach  policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia,  a w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24 lat. Obecnie z programu korzysta niemal 4,5 mln dzieci.

ZUS udzieli wsparcia

Pracownicy ZUS w placówkach Zakładu będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300+. Pomoc otrzyma  każdy, kto tylko tego będzie potrzebował. W tym celu pracownicy Zakładu będą także w razie potrzeby pełnić dyżury w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS.  

  • autor: ZUS, data: 2021-06-29

Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Od 2022 r. koniec dotacji na piece węglowe

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Znamy datę ich wprowadzenia, będzie to 1 lipca 2021 r.

Koniec dotacji na piece węglowe

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.).

Wyższe progi dochodowe

Kolejna nowość w „Czystym Powietrzu”, to podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

Od 1 lipca 2021 r. dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł niż obecnie, czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż obecnie, czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Szczegóły w tym zakresie określają załączniki nr 2 i 2a do programu „Czyste Powietrze”, dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze, materiały do pobrania), gdzie w poz. nr 12 mowa jest o zakupie i montażu kotła na pellet drzewny z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Absolutorium dla Wójta Gminy Gizałki

Radni gminy Gizałki na sesji w dniu 25 czerwca 2021 r. zaakceptowali wykonanie budżetu gminy za zeszły rok i udzielili wójtowi Robertowi Łozie absolutorium. 

Podczas obrad wójt przedstawił radzie raport o stanie gminy za rok 2020 w formie prezentacji multimedialnej. Raport obejmował podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał rady gminy. Rada, po zapoznaniu się z raportem, większością głosów udzieliła wójtowi wotum zaufania.

Kolejnym punktem sesji było sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok. Po przedstawieniu opinii komisji stałych oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gizalscy radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy Gizałki za 2020 rok.

Następnie rada przeszła do rozpatrzenia wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Gizałki. Po przedstawieniu przez przewodniczącego komisji Jacka Janiszewskiego wniosku komisji oraz pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu o wniosku radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Gizałki z wykonania budżetu gminy za 2020 rok.

  • Przewodniczący Rady Gminy Gizałki Roman Rojewski wręcza kwiaty Wójtowi Gminy Gizałki Robertowi Łozie

Umiem pływać

Gmina Gizałki po raz kolejny przystąpiła do realizacji programu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów (FZSdU) oraz ze środków budżetowych Gminy Gizałki.

Podobnie jak w latach ubiegłych na potrzeby realizacji programu została zawarta umowa o współpracy partnerskiej z Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Pleszewie.

W programie wzięło udział 30 uczniów Gminy Gizałki z klas I-III szkół podstawowych. Należy podkreślić, że zajęcia dla dzieci uczestniczących w programie są całkowicie bezpłatne.

Głównym celem projektu jest aktywizacja fizyczna dzieci szkolnych, nabycie podstawowej umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości. Założeniem projektu „Umiem pływać” jest myśl, aby projekt był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim pożyteczny - ma sprawiać dużo radości, bawić, a jednocześnie rozwijać ciało i ducha dziecka.

Wzorowi absolwenci w Urzędzie Gminy Gizałki

W dniu 24 czerwca 2021 r. Wójt Gminy Gizałki – Robert Łoza spotkał się w Urzędzie Gminy z absolwentami szkół podstawowych z terenu gminy Gizałki, którzy zostali wyróżnieni za bardzo dobre wyniki w nauce. Wytypowani przez szkoły uczniowie otrzymali status "Wzorowego Ucznia".

Wyróżnieni uczniowie otrzymali od samorządu gminy Gizałki nagrody w postaci statuetek i dyplomów.

Wyróżnieni uczniowie:

Szkoła Podstawowa w Białobłotach

  • Olga Michalak
  • Oliwier Olenderek 

Szkoła Podstawowa w Gizałkach

  • Wiktor Rojewski
  • Marta Kominek 

Szkoła Podstawowa w Tomicach

  • Kaja Kostanowicz
  • Zuzanna Murawska
  • Matylda Hiller 
  • Uczniowie, dyrektorzy szkół i Wójt Gminy Gizałki stoją przed budynkiem urzędu gminy. Uczniowie trzymają w ręku statuetki i...

Akcja Lato w gminie Gizałki

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach zaprasza dzieci i młodzież z terenu gminy na zajęcia z cyklu „Akcja Lato w Gminie Gizałki”. Przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć, która pozwoli Wam spędzić ten wolny, wakacyjny czas nie tylko aktywnie, ale też i twórczo. 
Zapisy obowiązują na następujące zajęcia:

  • Zajęcia w Białobłotach
  • Warsztaty Dekoracji Cukierniczych
  • Spotkanie autorskie z ilustratorką
  • Zajęcia taneczne
  • Warsztaty Pszczelarskie
  • Spektakl Teatralny
  • Warsztaty Żeglarskie
  • Podchody
  • Rajd Rolkarski

Gwarantujemy dobrą zabawę i uśmiech ;)

Zapraszamy!!!

Informacja: 695-401-460

  • autor: Judyta Podsadna

Materiał siewny, pomoc klęskowa, wsparcie dla pszczelarzy – trwa przyjmowanie wniosków

Do Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc finansową rolnicy, którzy: ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 2020 roku, chcą skorzystać z kwalifikowanego materiału siewnego lub prowadzą zarejestrowaną działalność pszczelarską.

25 czerwca mija termin naboru wniosków o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. O dofinansowanie w tym przypadku mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Więcej informacji o pomocy dotyczącej materiału siewnego: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/doplaty-z-tytulu-zuzytego-do-siewu-lub-sadzenia-materialu-siewnego-kategorii-elitarny-lub-kwalifikowany.html

Natomiast 30 czerwca to ostatni dzień, w którym o wsparcie mogą starać się osoby, które w swoich gospodarstwach poniosły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Z takiej pomocy może skorzystać producent rolny, który poniósł w 2020 roku straty w uprawach rolnych w wyniku: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, uderzenia pioruna, obsunięcie się ziemi lub lawiny. Aby ubiegać się o pomoc, wysokość szkód w uprawach rolnych na danej powierzchni musi wynieść co najmniej 20 proc. plonu, a straty w całym gospodarstwie muszą przekroczyć 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Wysokość pomocy, którą może otrzymać rolnik wynosi od 500 zł/ha do 1200 zł/ha i zależy od poziomu strat, rodzaju klęski oraz rodzaju upraw. Wsparcie ma charakter pomocy publicznej.

Więcej informacji o pomocy klęskowej: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-rolnikow-ktorzy-w-2020-r-poniesli-straty-w-uprawach-spowodowane-niekorzystnymi-zjawiskami-atmosferycznymi.html

Również 30 czerwca upływa termin składnia wniosków o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. O pomoc mogą ubiegać się pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Wysokość wsparcia wynosi 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Zainteresowanych takim wsparciem, którzy obawiają się, że nie będą potrafili samodzielnie wypełnić wniosku, zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami powiatowymi. Tam będą dostępni eksperci, którzy pomogą w technicznym wypełnieniu wniosku. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 uprzejmie prosimy, aby umawiać się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kumulacji wizyt w tym samym czasie oraz zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Więcej informacji o pomocy dla pszczelarzy: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-dla-pszczelarzy-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich.html

Wnioski o udzielenie pomocy w ramach trzech opisanych naborów należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać polecona przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

  • autor: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dzień Ojca

Z okazji Dnia Ojca
składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
szczęścia, siły i wytrwałości oraz sukcesów
zawodowych i osobistych.

Życzę Wam niesłabnącej radości ze swoich
pociech. Niech będą one dla Was zawsze
wsparciem oraz powodem do dumy,
a spędzone wspólnie chwile będą źródłem
satysfakcji i spełnienia.

Wójt Gminy Gizałki
Robert Łoza

Gminny Turniej Piłki Nożnej Sołectw

Wójt Gminy Gizałki, Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach serdecznie zapraszają wszystkich miłośników piłki nożnej na "Gminny Turniej Piłki Nożnej Sołectw", który odbędzie 3 lipca 2021 r. o godzinie 15:30 na Boisku ORLIK przy Szkole Podstawowej w Gizałkach.

Szczegóły i zapisy u Sołtysów.

  • autor: Judyta Podsadna
  • Plakat turnieju

Uwaga! Wielkopolscy pszczelarze!

„Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich” pozwala na uzyskanie ciasta dla pszczół.

finansowany przez:

  • Herb województwa wielkopolskiego i napis: samorząd województwa wielkopolskiego

Zainteresowanych prosimy zgłaszać się do 28.06.2021 r.

Szczegółowych informacji udzielają:

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej
ul. Paderewskiego 2 
64-800 Chodzież
tel. 67 282 97 32

Regionalny Związek Pszczelarzy
ul. Dworcowa 4/1 
62-510 Konin

Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. prof. Teofila Ciesielskiego
ul. 3-go Maja 13A
62-800 Kalisz
tel. 62 757 44 85

Rejonowy Związek Pszczelarzy
ul. Ostroroga 83
64-100 Leszno
tel. 65 520 97 40

Wojewódzki Związek Pszczelarzy
ul. Mickiewicza 33
60-837 Poznań
tel. 61 848 37 98

Moja Okolica – jedna aplikacja, wiele korzyści

Szanowni Państwo,

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” informuje, że na terenie gmin powiatu pleszewskiego została uruchomiona aplikacja Moja Okolica. Dysponując tą aplikacją zawsze będziecie Państwo na bieżąco z najważniejszymi informacjami z naszej okolicy. Zamieszczane będą tam również informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Korzystając z sekcji „Rynek” uzyskacie Państwo możliwość nieodpłatnego wystawiania przedmiotów na wymianę lub sprzedaż. Dodatkowo będziecie mogli zamieścić informacje o prowadzonej działalności i oferowanych produktach. Aplikacja pozwoli także na stworzenie strefy bezpieczeństwa dla naszych najbliższych, których opieka wymaga pełniejszego nadzoru.

Aplikację należy pobrać np. ze strony Google Play lub AppStore (można zeskanować QR Code), zainstalować oraz zalogować się. W momencie gdy aplikacja poprosi o wybranie lokalizacji, należy wybrać lokalizację: Czermin Wielkopolska. Wybranie lokalizacji Czermin jest niezbędne do otrzymywania powiadomień od Stowarzyszenia „Wspólnie dla Przyszłości”.

Zachęcamy do korzystania z Mojej Okolicy!

Wszystkie oferowane funkcjonalności i korzystanie z usług są nieodpłatne.

  • QR Code dla Google Play
    QR Code dla Google Play
  • QR Code dla AppStore
    QR Code dla AppStore
  • Plakat informacyjny
  • autor: LGD Stowarzyszenie "Wspólnie dla Przyszłości"

Audyt wodorowy

Zapraszamy do udziału w naborze do doradztwa wodorowego wielkopolskie firmy!

Cel doradztwa:

Ocena potencjału do rozwoju firmy w ramach łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej oraz eksperckie doradztwo w tym obszarze

Termin naboru:

8 czerwca – 5 lipca 2021 r.

Strona naboru:

www.audytwodorowy.pl

Oferujemy:

  1. audyt
  2. doradztwo
  3. możliwość korzystania z punktu konsultacyjnego

Dlaczego warto?

  1. udział bezpłatny (pomoc de minimis)
  2. pula do 50 godz. specjalistycznego doradztwa
  3. współpracy z cenionymi ekspertami w obszarze technologii wodorowych oraz zbudowanie sieci relacji biznesowych, które mogą ułatwić rozwój w tym innowacyjnym segmencie rynku

Liczba miejsc ograniczona! 15 firm skorzysta z doradztwa.

Projekt: „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”, współfinansowany z WRPO na lata 2014-2020, Departament Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Wykonawca: NEXUS Consultants sp. z o.o.

  • autor: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  • Plakat zapraszający do udziału w naborze
  • Logotypy programu

Ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”

#SolidarnizRolnikami

Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”, zorganizowanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nagraj i prześlij swój film. Pokaż jak zmienia się polska wieś.

Zgłoszenia można nadsyłać do 6 września 2021 r., do godz. 17.00.

Do kogo skierowany jest konkurs?

Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.

Kategoria I

Ta kategoria jest dla Ciebie, jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.

Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.

Kategoria II

Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.

Organizator konkursu czeka na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.

Nagrody

Najlepsze prace konkursowe, w każdej z dwóch kategorii konkursowych, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi.

  1. za zajęcie I miejsca – 6 000 zł brutto;
  2. za zajęcie II miejsca – 4 000 zł brutto;
  3. za zajęcie III miejsca – 2 500 zł brutto.

Ponadto w każdej kategorii dopuszcza się przyznanie wyróżnień, każde w wysokości 1 000 zł brutto.

Konkurs krok po kroku

  1. Zapoznaj się z Regulaminem Konkursu.
  2. Nagraj film.
  3. Pobierz i wypełnij formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie dotyczące Ciebie załączniki.
  4. Upewnij się, czy dane zostały wpisane poprawnie.
  5. Dostarcz lub prześlij wypełnione i podpisane dokumenty wraz z pracą konkursową na adres:
    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
    Wspólna 30
    00-930 Warszawa
    z dopiskiem na kopercie „Konkurs – Świat się kręci wokół wsi” (kategoria nr…).

Szczegóły oraz regulamin znajdziesz na stronie MRiRW, w zakładce konkursowej: www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi

  • Plakat konkursu

Rajd rowerowy z questem

Gminne Centrum Kultury w Gizałkach serdecznie zaprasza młodzież z terenu gminy Gizałki na Rajd Rowerowy z questem „Historyczne Zakątki Gminy Gizałki”. Jest to doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także na poznanie historii gminy. Poza tym będzie to przede wszystkim wspaniała zabawa!

Rajd odbędzie się 26 czerwca 2021 r. od godziny 10:00.

Wystarczy tylko:

  • Zapisać się do 23 czerwca,
  • 26 czerwca o umówionej godzinie odebrać pakiet startowy ( broszura, mapa, itp.),
  • Wystartować i rozwiązując zadania dotrzeć do mety.

Szczegóły i zapisy: 695-401-460.

  • autor: Judyta Podsadna

Rozpoczął się kolejny etap budowy ścieżki rowerowej

Trwają prace budowlane przy budowie ścieżki rowerowej Tomice-Gizałki wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 442. Obecnie realizowany jest trzeci etap obejmujący odcinek od Leszczycy do ul. Polnej w Gizałkach. W ramach zadania zostanie wykonana ścieżka rowerowa o szer. 2,5 m, a także odwodnienie poprzez kanalizację deszczową.

Realizacja tej inwestycji możliwa jest dzięki współpracy samorządu gminy z samorządem województwa wielkopolskiego polegającej na wspólnym finansowaniu inwestycji. Z budżetu gminy na ten cel została przeznaczona kwota 400 000,00 zł.

  • autor: Aleksandra Grochmal
  • Jezdnia wraz z poboczem, oznakowanie robót drogowych, w tle koparka
  • Pas drogowy i koparka
  • Rozkopane pobocze, drzewa, oznakowanie robót drogowych

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Ostrowie Wielkopolskiem zaprasza na dyżur telefoniczny. Temat: Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo - otrzymuj świadczenia na konto bankowe.

Termin: czwartek, 10 czerwca 2021 r., godz 10.00-12.00.

Numer telefonu: 62 735 73 13.

Specjalista ZUS przekaże informacje związane z tematem, a w szczególności:

  1. jakie korzyści płyną z pobierania świadczenia na konto bankowe,
  2. jak zmienić sposób wypłaty świadczeń w ZUS.
  • Grafika informacyjna

ARiMR przypomina - wypalanie traw grozi utratą dopłat

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.

Pozytywne skutki wypalania traw to mit

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Surowe kary – grzywna a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

  • autor: ARiMR

Dzień Sołtysa

 

Szanowni Sołtysi!

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa
przypadającego w dniu 11 marca
pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia
pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pracy
na rzecz swoich środowisk jak i w życiu osobistym.

Życzymy współpracy pełnej wzajemnego zrozumienia
zarówno z mieszkańcami jak i władzami gminy.

Jednocześnie pragniemy podziękować
za Państwa trud i zaangażowanie w wypełnianiu
codziennych obowiązków i realizację wielu inicjatyw,
które przekładają się na rozwój sołectwa
oraz zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

 

Roman Rojewski

Przewodniczący Rady
Gminy Gizałki

 

Robert Łoza

Wójt Gminy Gizałki

drukuj (Dzień Sołtysa)

Dzień Kobiet

W sobotę 6 marca 2021 r. z okazji Dnia Kobiet odbyło się spotkanie on-line dla Pań z terenu gminy Gizałki. Chociaż spotkanie miało zupełnie inną formę niż zwykle, to mimo wszystko Panie mogły poczuć się wyjątkowo. Wójt Gminy Gizałki Pan Robert Łoza powitał Panie zgromadzone po drugiej stronie ekranu, składając przy tym najserdeczniejsze życzenia.

Następnie oddano głos Pani Magdalenie Harmonii, która dalej poprowadziła spotkanie, którego tematem przewodnim było poznanie i akceptacja siebie. Panie poznały techniki relaksacji, dzięki którym będą mogły uwolnić swoje emocje i poczuć się lżej, a także docenić swoją wartość.

Dodatkową atrakcją podczas spotkania, było losowanie upominków przez Pana Wójta Roberta Łozę, które to osobiście wręczył Paniom w dniu ich święta.

Dziękujemy wszystkim Paniom za udział w spotkaniu.

Serdecznie dziękujemy także sponsorom, którzy ufundowali część upominków: KKJ Makijażystka Katarzyna Kulza – Jakubowska, Salon Fryzjerski „Blask & Styl" Anna Kuźnicka, Piekarnia Tomice – Anna Matysiak.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Gizałki oraz Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach.

  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 1
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 2
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 3
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 4
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 5
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 6
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 7
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 8
  • Dzień Kobiet - zdjęcie nr 9

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

  • Treść życzeń

Konkurs na stanowisko Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach